| cathy_3606 a întrebat:

Maine trebuie sa ma duc la stomatolog sa imi scoata o masea, care ma doare foarte tare. Vreau sa stiu la ce sa ma astept. Am mai avut cu ceva timp in urma experiente foarte neplacute si de aceea am prins frica ( mare frica) de stomatolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica, iti amorteste locul si nu simti durere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai iti face o anestezie locala, ceva antibiotic in vena (asta depinde de medic), un calamant ceva tot in vena (la fel depinde de medic)

dupa ce prinde anestezia, o slabeste si o trage cu clestele, te coase (iar depinde de medic) si iti pune un pansament.

| cathy_3606 explică (pentru suntserios):

Acum 2 zile cand am fost la medic mi-a facut "o injectie" sub piele cu putin anestezic ca sa vada daca sunt alergica ( deoarece am mai avut probleme cu alergiile in trecut) si doctora mi-a zis ca nu sunt. Dar cand am ajuns acasa mi-se inrosise zona respectiva si imprejurul intepaturii se albise. Si mai am o problema, am infectie la maseaua respectiva, dar nu este a suprafata cum ar venii, mi-s-a umflat ganglionul de la gat si putin sub gat. Am luat antibiotic timp de o saptamana si tot nu s-a retras. Iar ieri am intrerupt antibioticul si de dimineata m-am trezit cu obrazul putin umflat si ma doare toata partea stanga de gingie cand apas ( gatul este umflat in partea dreapta)Si din cate am mai auzit eu, daca este o infectie este posibil ca anestezia sa nu prinda :/

Răspuns utilizator avertizat
| allex20n a răspuns:

Gandeste-te ca toate astea sunt spre bine, sigur nu o sa mori din asta. ce nu te omoara te intareste happy