| Millanteria a întrebat:

Mama mea are spondiloza cervicala. Nu stiti vreun tratament ceva?(natural, va rog).
Multumesc mult mult!
Numai biine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Bunica mea foloseste frunze de brusture.Este o buruiana am sa caut pe google poza si o atasez la sfarsit.Seara ii zdrobeste nervurile si o inmoaie in spirt si o pune la ceafa pana dmineata.mare grija sa nu se plimbe. Dupa 3 4 seri se vad rezutatele.Tratamentul se face 6 zile pe luna.Tot bunica mea mai foloseste o crema de uz veterinar numita osteocare face mult bine si la articulatii, acum 10 ani aceasta crema era de uz uman dar a fost trecuta la veterinar.Gel-ul este 20 lei este mai bun decat crema iar gelul contine si camfor. Uite aici poza cu brusturele: http://1.bp.blogspot.com/......sture.jpg. Sper ca ai citit si sa ii fie de folos!

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Ca sa stii spondiloza cervicala ca de altfel orice alta afectiune a coloanei nu trece cu leacuri babesti.singurele chestii care calmeaza durerile acestei afectiuni se numesc analgezice dar nu se recomanda administrarea lor pe termen lung pentru ca distrug stomacul si ficatul.Naturiste nu stiu sa aiba vreun efect,dar exista masaj facut de specialist care amelioreaza durerea, aparat de facut masaj in acea zona + pastile si unguente, iar inc azuri foarte grave am inteles ca se si opereaza desi nu cred ca se merita!