| Adult a întrebat:

Buna.
Mamei mele a început sa i se rupă parul la rădăcina, ii raman tepisori, ce poate lua pentru ca parul sa crească din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da mearga la medic sa investigheze natura calvitiei, putand fii d natura: hormonala, din cauza vopselei de par foarte puternice, de la chimcale folosite la indrepatul fortat al parului, de la arsura sau din cauza chimicalelor de la medicamente f puternice.

| Invictusman a răspuns:

Trebuie sa meargă la dermatolog sa facă un set de analize și în consecință i se da și tratamentul adecvat.

Dacă ia tratament "după ureche" e posibil sa îngreuneze situația și mai mult decat e deja.

| FantasyBoy a răspuns:

Posibil carenta de zinc...