| Aww_Mimi_2001 a întrebat:

Buna mamici.
As vrea sa va intreb daca ati avut cazuri in care nou nascutul la nastere sa fi aspirat meconiu.
Dacă da in cat timp s-a facut bine bebelușul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu toti bebelusii se fac bine, prognosticul depinde de durata asfixiei. Sunt bebelusi care dupa 4-5 zile sunt in stare buna, altii la care recuperarea dureaza multe saptamani sau luni si altii acre nu se recupereaza integral niciodata. Medicul neonatolog va sti sa va spuna cat de grava este starea bebelusului si care este probabilitatea ca el sa se faca bine

Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca, aspiratia de merconiu apare frecvent in cazul mamelor care nu fac miscari /plimbari suficiente in timpul sarcinii, mai ales in ultimele luni.
Din pacate, dupa aspiratie de merconiu nu totdeauna se fac bine nou nascutii, existand riscul unor complicatii ulterioare.
Detalii poti citi aici:
https://www.romedic.ro/sindromul-aspiratiei-de-meconiu-la-nou-nascuti

| Aww_Mimi_2001 explică (pentru Bula):

Cauza in cazul meu a fost fiindca aveam 41 de saptamani si tot nu aveam contracti, iar contractiile mi.au fost provocate la spital, si cum durerile erau foarte mari cum am suferit eu asa a suferit si copilul (având 4kg50 )
Si dupa ce mi sau rupt membranele, am fost nevoită să fac cezariana si in momentul acela copilul a aspirat meconiu.

| Bula a răspuns (pentru Aww_Mimi_2001):

Cum a scris si Brigaela, doar medicul neonatolog poate spune starea si evolutia preconizata.