| Anonim9991 a întrebat:

Bună mămici, sunt însărcinată în 7 luni și sunt răcită cobza ma doare gatul, tușesc, îmi curge nasul...recomandați ce sa fac sa îmi treacă durerea de gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca sti ca esti insarcinata ai grija de tine sa nu racesti stai acasa numai umbla aiurea pe strazi si in aglomeratie unde este risc de gripă ca toti sunt raciti, sti ca in sarcina NU ai voie nimic sa iei ca i face rau fătului, il nasti cu malformatii. Mergi la medicul de familie sa iti dea el/ea reteta spune i ca esti insarcinata ca sa vada ce ti se potriveste.

| Floridori a răspuns:

Ceea ce ai face in orice alte conditii, dai cu un spray de 2-3 ori pe zi, consumi lichide, folosesti picaturi/spray-uri nazale daca este cazul si ce se mai face cand esti racit.

Daca ai febra, atunci ar fi bine sa iti contactezi medicul ginecolog pentru a monitoriza evolutia si pentru a primi sfaturile cele mai bune, febra fiind o provocare in sarcina.

Multa sanatate si sarcina usoara!