| lovegirl15 a întrebat:

membri TPU!
Zilele trecut am fost la stomatolog si doctorita mi-a spus ca am dintii putin inghesuiti si m-a trimis sa merg la un ortodont. A zis ca mi-ar trebui un aparat dentar intrucat, din cauza dintilor inghesuiti, ar putea aparea carii interdentare.
Mi-am facut deja pentru joia viitoare programare la ortodontul recomandat de ea, insa as vrea sa stiu mai multe detalii despre ce presupune un aparat dentar.
Cam cat ar costa in medie un aparat?
Ce presupune fiecare tip de aparat dentar (stiu ca sunt fixe si mobile) sau mai bine zis, in ce cazuri se pune fiecare?
In ce consta ingrijirea danturii(si implicit, al aparatului) in timp ce il porti? Adica, trebuie sa faci ceva deosebit in ceea ce priveste igiena in timp ce porti aparat?
Doare cand ti-l pune?
Voi aveti aparat dentar? Cum v-ati obisnuit cu el?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MistretulPufos a răspuns:

Aparatele dentare pot avea preturi diferite, depinde din ce material este sau daca e mobil sau fix. Eu am avut fix de metal si a costat destul de mult(nu mai stiu sigur) dar poti sa platesti in rate. Nu doare cand ti-l pune, dar in primele zile dupa ce ti l-a pus o sa te doara foarte rau dintii (eu am mancat mancare moale in zilele astea)apoi o sa-ti treaca durerea si o sa te obisnuiesti cu el. Pentru igiena te speli pe dinti normal si parca mai erau niste periute speciale pe care le-am primit gratis de la ortodont. Si nu o sa ai voie sa mananci anumite mancaruri cum ar fi jeleuri, mancaruri foarte tari, etc. (o sa iti spuna) si va trebui sa mergi la controluri lunar si apoi la 3 luni. Cele mai scumpe sunt din metal si fixe cam 1500-2000 lei cred, celelalte sunt mai ieftine