| anonim_4396 a întrebat:

Buna, mi-a fost recomandat de medic sa iau antibiotic Klacid 500mg, câte 2 pe zi dimineata și seara, dar in prospect scrie 2 o data pe zi, adică ambele una după alta, are ceva dacă iau dimineata și seara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Ia-le cum ti-a zis doctorul. Cel mai probabil ti-a dat asa pentru ca 2 seara ar fi doza cam mare de odata si ai putea avea efecte adverse, ca greata. Nu ai ce sa platesti daca iei dimineata si seara, chiar daca nu asta scrie in prospect... daca te ajuta, am luat si eu si tot asa mi-a zis doctorul sa le iau ca tie.

| Rd79 a răspuns:

Deci doctorul ti-a zis ceva, dar tu ne intrebi pe noi daca e bine?