| Taetae58 a întrebat:

Buna,mi-a întârziat menstruația 1 luna dar am toate simptomele premenstruale inclusiv dureri de sâni și înțepături pe care nu le-am mai experimentat până acum..ar putea fi ceva grav?
Menționez că nu e o menstruație neregulata și influențează și stilul meu de viata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca ai intretinut relatii neprotejate, ar putea fi vorba de sarcina.

Daca testul de sarcina iese negativ, atunci este vorba despre dereglari hormonale, iar pentru asta va trebui sa mergi la un endocrinolog si la un ginecolog.

Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

1 luna nu e intarziere de menstruatie. Este deja amenoree. Exista posibilitatea sa fii insarcinata? Te stii cu chisturi ovariene?

| Taetae58 explică (pentru sofisis):

Însărcinată nu exista posibilitatea neapărat dar la ovare am mai avut probleme

| sofisis a răspuns (pentru Taetae58):

Daca e cu "neaparat" si daca este prima data cand se intampla ceva de genul, fa-ti un test de sarcina.Pentru ca durerile de sani si simptomele atipice pot insemna sarcina. Daca asta e negativ si daca in cateva zile tot nu iti vine, e de mers la ginecolog.

| Taetae58 explică (pentru sofisis):

Prima dată când mă înțeapă ceva de genul dar sarcina nu poate fi deoarece nu a dat in interior..la ginecolog am fost dar nu am avut aceste simptome doar întârzierea și mi-a zis că e de la hormoni

| sofisis a răspuns (pentru Taetae58):

Draga mea, metoda retragerii nu este deloc o metoda de contraceptie. Prima mea sarcina asa s-a intamplat. Daca te inteapa in zona inghinala asa...o intepatura surda ( nu stiu cum sa o explic), sunt mari sanse sa fie sarcina.

| Taetae58 explică (pentru sofisis):

Am avut o sarcină nedorită dar înțepătură este in mijlocul sânului drept și a avut o intensitate de 3 secunde după care a disparut

| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 a răspuns:

Eu zic că mai bine mergi la doctor