| whiyeflower12 a întrebat:

Buna, mi-am dat cate o gaura in fiecare ureche si nu stiu daca sunt infectate. Cand curat gaurile cu apa cu sare acestea sangereaza putin si scot un lichid galben aproape transparent. M am interesat pe net si daca urechile nu sunt umflate, rosii si nu ma mananca, acestea nu sunt infectate si eu nu am niciuna din aceste 3 simptome. Le am de 3 zile facute si nu ma mai dor ca in prima zi, ma doar foarte putin daca le ating sau le curat, vreau sa stiu daca sunt infectate sau nu ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna

Ti-ai dat doar gauri, fara sa ti si cercei? Cerceii medicinali se tin o luna de zile in ureche, apoi ii scoti pentru prima data...
Spala-te cu apa cu putin bicarbonat mai bine decat cu sare dar nu insista mult la spalari.

Nu imi suna bine faza cu lichidul galben, s-ar putea sa fie din cauza ca inca e rana... Spala-te usor si putin doar.

| MRDRofSanity a răspuns:

Buna! Dupa 3 zile este destul de normal sa mai fie niste senzatii de dureri sau intepaturi. Lichidul galbui de care spui e normal si el. Se cheama limfa si se aduna in zona respectiva pentru a se reface tesutul. Pana la urma, gaurile in urechi sunt o forma de rana, iar organismul asa reactioneaza. Daca observi ca zona se inroseste foarte tare sau lichidul are o culoare negricioasa sau verzuie, atunci ar fi bine sa mergi la un medic.
Din intrebare nu imi dau seama daca tu ti-ai facut gaurile sau daca ti le-a facut altcineva, dar sfatul meu e: mereu mergi la un profesionist. Mai bine dai un ban in plus si astepti decat sa te infectezi.
Bafta!