| YaHabibi a întrebat:

mi-am facut acum cateva zile un tatuaj(Cel din poza) am am inteles ca trebuie sa folosesc o crema timp de cateva zile. Cum se numeste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Amyns a răspuns:

UNGUENT BEPHANTEN incluzand si o zona de 3 – 4cm imprejurul tatuajului, excluzand astfel riscul unei infectii.
Timp de 10-15 zile tatuajul trebuie intretinut umed, prin ungerea in permanenta (din 3 in 3 ore) inclusiv noaptea. De fiecare data, inaintea aplicarii unguentului trebuie sa fiti foarte curat pe maini, spalati-va inainte cu sapun antibacterian si dezinfectati-va cu o solutie sterila (alcool, spirt). In primele 7 zile spalati tatuajul 1-3ori/zi cu apa, fara sapun, DAR sa NU dureze mai mult de 2 minute.
Dupa ce ati dat cu unguent peste tatuaj, preventiv dar nu obligatoriu ar fi sa tineti un tratament de cateva zile cu Oxacilina 500mg (o capsula la 6 ore timp de 4-5 zile), in acest fel corpul dvs. va rezista oricarui atac infectios…
Schimbati-va hainele si lenjeria de pat foarte des, chiar daca ele sunt curate, in felul acesta riscul de infectie este mai mic.
Pace! happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte misto tatuajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumos tatuaj, vreau și eu să îmi fac unul, al tău e destul de mare, ai plătit mult pentru el? Grafica ai făcut-o tu sau ți-au desenat-o ăia?

| YaHabibi explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Da am platit destul de mult 280 euro(nu locuiesc in Romania) Desenul da eu l-am dus.acum depinde cat de mare vrei sa ti'l faci.il platesti in functie de marime!