| Annitu a întrebat:

Buna!
Mi-am facut o gaura in ureche si cand am scos cercelu a curs sange, iar acum a facut coaja!crying
Ce as putea sa fac sa nu se astupe gaura?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa pastrezi in ureche un cercel din aur, care se poate misca in ureche(nu cu tija). Sa-l misti din cand in cand chiar daca te doare.

27 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca ti-ai scos cercelul, risti sa ramai fara gaura in ureche.
Fetitei mele i-am facut gauri in urechi la trei zile de la nastere. I-am dezinfectat locul unde erau cerceii cu betadina si am aplicat apoi unguent oftalmic cu kanamicina. Cercelusii i-am miscat in ureche, pentru a preveni "lipirea lor".
Daca "te tine", pune-ti cercelul in ureche si oblojeste locul, asa cum ti-am spus. Sau asteapta pana se vindeca si fa-ti alta gaura.

| Annitu explică:

Poy l-am scos mha! cum vreti sa-l bag? ca nu mai pot .decat sa rup coaja
!

| Elly4all a răspuns:

Probabil ca zona in care ai ales sa-ti faci gaura era prea sensbila, scoate cercelul si dezinfecteaza zona... daca dupa o zi nu te mai doare poti pune cercelul la loc, dar daca va continua, iti sugerez sa ti-l scoti de tot.

| pisika a răspuns:

Il pui la loc?
De cat timp ai cercelul? Tb lasat cateva saptamani sa se cicatrizeze gaura ca sa nu se inchida la loc. Curat-o cu atentie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moama eu sunt baiat si am 9 gauri in urechea stanga si 3 in dreapta...si gaurile le-am facut singur...cred ca nu conteaza din ce este facut cercelul. eu am facut direct acasa cu acul apoi cu am bagat cercelul.indicat ar fi un cercel medicinal... un cercel medicinal este la varf mai ascutit iar apoi din ce in ce mai gros.pentru a nu se misca in gaura.si ar fi bine tinut mai mult timp acolo.si la 2--2 zile verificata gaura...bine ca va curge puroi sau sange. dar peste 8-9 zile se va forma o gaura care se vede prin ea.SUCCES...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tot mi-am facut gauri singura...trebuie sa-ti faci gaura si la lasi cercelu i ea...si epste vreo 3 luni dima poti sa tzil scoti a nu-l mai pui. da acum trebuie mereu sa porti cercel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa facisad dar iti dau un sfat.lasa sa ti se astupe si te duci la bijuterii si iti faci alta gaurabig grin idea mea.si scuze daca nu este buna, ideea desigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scoate cercelu din ureche

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagi inapoi cercelulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ti cercelul mai mult timp si nu se va astupa gura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rupe coaja si lasa cercelu in gaura ca nu patesti nimic draga. date cu o alifie daca vrei sa nu se imfecteze y spala bine urechea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punety rivanol pe ureche si alta data nut mai scoate cercelu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing draga mea eu am 10 gauri intr-o ureche big grin eu singura mi le-am facutbig grin nu iti face griji
sunt sanse mici sa ti se infetcezeoh go on si mie mi-a curs sange si am fauct cojitze
pla, mare chestie iti curge sange iti trece, face cojitza da-o jos se umfla se va dezumfla ba dracul numai speriati oamenii ca la urechi sunt slabe sanse sa faci infectie va zic eu big grin am in total15 gaurilaughing care 12 sunt facute de minelaughing acasa si nu mi s-a infectat niciuna big grin si mai port si din astea din tinichea baga acolo cercelu sa nu ti se astupe baga acolo spirt chiar daca te doare oh go on. eu mi-am facut gaura si in buric in nas si in buza nu te speria oh go on fi putin sadica big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mi-am facut gaura singur acasa cu un cercel... A intrat pe o parte da pe cealalta m`am chinuit putin sa il bag. Dupa 2-3 ore l`am scos si cand am vrut sa-l bag la loc a intrat doar pe o parte pentru ca in partea cealalta nu mai gaseam gaura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa tii cercelul in ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai cercel mediinal trebuie sa il lasi 2 saptamani si din cand in cand sa il mai intor
ci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mia la fel

| dieanuk a răspuns:

Poarta o luna un cercel medicinal

| DuRR3xX a răspuns:

Eu mi-am facut gauri in ambele urechi(sunt baiat, dar am vrut sa-mi pun cercei) si mi-am dat gaurile cu perfuzorul iar dupa am pus repede cercei si 2 zile am dormit cu ei in ureche pentru a se inchide rana, iar dupa ce i-am scos nu am avut nimic.

| deidi13 a răspuns:

Sa iti pui un cercel ca sa nu se astupe

| Miki32 a răspuns:

Buna! si eu mi-am dat azi de dimineata singura gaura... cu cercelu'! nu prea ma doare ...si nu o sa il mai scot pana diseara cand o sa ma dau cu crema de galbenele.cat despre tine, cred ca daca o sa iti scoti coaja o sa te cam doara.mai bine lasa sa se vindece si fa-ti in cealalta ureche, dar cu mare grija,.si sa te dezinfectezi cat de des dar sa nu mai scoti cercelu decat daca il pui la loc repede. happy

| yonutzu_8357 a răspuns:

Da-ti cu spirt si stai linistita ca gaura nu se astupa intr-o ziwinkingpoti sa iti pui o ata dar dezinfectata

| anonima_1393 a răspuns:

Pai eu mi-am facut 5 gauri in ureche si la toate mi s-a intamplat la fel si m-am dat cu crema baneocin sau cicatrizin in fiecare seara pana nu mi sa mai facut coaja a si apropo curtata gaura cu cercelul scotand coaja din el pe a incra crema in piele va trece intr-o saptamana doua

| f4nt4sYGhOoSt a răspuns:

Pai ai putea face un singur lucru eu am 4 gauri in ureche si un pierce in spranceana nu am patit asa ceva dar ma gandesc lasa sa se astupe gaura si du-te si fa-ti alta gaurawinking

| petro a răspuns:

Lasi cercelul in ureche apoi faci masaj cu un unguent.

| jiminy a răspuns:

Trebuie sa ai TPU taieti urechea n-are nimic iti va creste alta cu gaura desigur

| Jasmine_4048 a răspuns:

Si chiar trebuie sa te ingrijorezi? Trebuia sa lasi cercelul acolo de la bun inceput.
Acum rupe coaja si baga cercelul...da'l jos odata la 2-3 zile si da cu spirt.in maxim o luna ti se face gaura permanent