| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am propus o dietă:
Înainte de micul dejun care il iau la 11 beau un pahar fierbinte de apă cu zeamă de lămâie.
Apoi la mic dejun: Mănânc cereale Fitness cu lapte sau a doua variantă: fructe(un măr, o piersică, si un kiwi)
La prânz mâncare gătită: Supă, ciorbă, piure de cartofi, mazăre sau fasole. Orice mâncare gătită cu puțin ulei și nu în cantități mari.
Cina: O salată de legume cu foarte puțin ulei sau deloc(roșii, castraveți etc) sau a doua variantă fructe: un măr, o pară și o mandarină (ori o salată de fructe) și evit bananele și strugurii.
Beau 2L de apă pe zi si poate 2 L jumătate chiar.

În legătură cu sportul :
1 oră de alergat de pe loc
30 de genoflexiuni
Între 50-100 de abdomene pe zi
Iar apoi puțin dansat, sau mers pe jos.

Și desigur elimin: dulciurile(biscuiții, ciocolata, înghețata, dulceața) si pâinea, prăjelile, grătarul, fast-food-ul, cartofii prăjiți, sucurile acidulate, pastele și orezul. Ce părere aveți? Slăbesc? Daca da cât până începe școala?
Mulțumesc mult, dau FUNDA + Folositor. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La diete de slabit nu se manaca deloc: cereale de nici un fel, nici fulgi de cereale, nici fasole, nici cartofi, nici macar sub forma de piure, mazarea de evitat, paine se elimina integral, pastele fainoase si dulciurile se elimina, sucuruile de elimina.
Abdomene intre 200 si 500/zi, genoflexiuni cate 200-500/zi, 1 ora de alergat pe strada sau sala, nu pe loc, ca nu rezolvi nimic!

Orezul este acceptat in cantitati foarte-foarte mici!

| justanotheruser99 a răspuns:

Mie mi se par ok, cred ca ai sanse să slabesti, tinand cont ca faci sport, dar iti sugerez să alergi normal, nu doar pe loc, dezvolta mai mult musculatura si poate să sari si coarda. In legatura cu cat slabesti, depinde de metabolismul fiecarui om spre exemplu daca esti mai gras ai sanse să acumulezi mai usor alte 5 kg decat să slabesti unul. In orice caz, succes, dar ar fi bine să consulti un nutritionist pentru orice eventualitate.

| millar a răspuns:

Dieta este bine facuta, dar ar fi bine s-a nu folosesti ulei deloc si nici mancare de cartofi, pireul, poti s-a mananc i si fructe sau piept de pui facut la gratar sau la cuptor, sau fiert ( eu gasesec la magazin piept de pui deja gatit costa cam 5 lei si ceva ) daca poti s-a fac si sport exact cum ai spus este bine dar incepe cu mai putine genoflexiuni si abdomene si cu timpul mai adaugi

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Uite mi se pare ca e cam lenoasa metoda asta a ta, eu nu stiu cate kg ai sau ce tip de schelet ai dar iti pot aduce drept exemplu cel mai bun
prieten al meu.Cind era mic era slab dar pana in cl a 9-a avea la vreo 85kg cu vreo 15kg in plus.In cl a 10-a s-a apucat serios de slabit.A auzit nu stiu unde nu stiu ce si intr-o zi a inceput s-a nu manince aproape nimic, el joaca fotbal de multi ani asa plinut insa din ace zi a inceput s-a poarte doua maiouri tot antrenamentul iar pe deasupra antrenamentului fugea cate 5km inainte si dupa antrenamentului.De carne si dulce nu s-a lasat insa intr-adevar nu minca nimic aproape toata ziua si intr-adevar a obtinut un rezultat destul de rapid, undeva intr-o luna si ceva. Sper ca te-am ajutat cu ceva.