| ღBiancaღ a întrebat:

Mi-am pus aparat dentar si au inceput sa ma doara dinti foarte tare si abia pot manca.Este normal deoarece dentista nu mi-a spus ca ma va durea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durează cam o săptămână până se obişnuiesc dinţii tăi cu aparatul(acum este normală durerea că doar ai pus aparat să îndrepţi dinţii!), apoi vei putea mânca normal.
Te pup!

4 răspunsuri:
| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Da este normal sa te doara deoarece tu cand mananci el este deranjat si nu esti obisnuita tu dar in cateva zile se va fixa si nu te va mai durea

| AndraaaN a răspuns:

Da, este normal. in maxim doua zile o sa te obisnuiesti cu el!
daca este fix, trebuie sa mananci ceva rece ca sa amorteasca, ca ingetata. apoi, mananca linistita :*
iar daca este mobil, pur si simplu dati-l jos cat mananci happy

| Niculescu_Tini_1987 a răspuns:

Am avut si eu aparat. La mine durerea a durat cateva saptamani. E in fuctie de cat de rau pozitionati au fost dintii. Durerea se explica prin faptul ca aparatul trage sa modifice pozitionarea dintilor din radacina. Astfel asupra maxilarului exercita forte pe locul respectivilor dinti, amortindu-i. Sunt sigur ca atunci cand mananci, pe langa durere, simti si ca sunt foarte sensibili.

| Kirsten a răspuns:

E normal, eu am purtat aparat denar si la inceput imi era incomod cu el, simteam discomfort plus la toate ma dureau gingiile si dintii, asta-i la inceput, o sa treaca te vei deprinde :* Pa!