| zx260 a întrebat:

Buna, mi au aparut niste dungi albe pe fund, au aparut de curand deoarece azi le-am vazut cand m-am uitat in oglinga, eu am 47 de kg, imi puteti spune de ce au aparut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt întinderi de piele și toate avem mai ales pe fund și coapse.
Acestea apar cand tesuturile situate sub epiderm( piele), respectiv tesutul conjunctiv format in mare parte din colagen sunt tractionate in urma dezvoltarii accelerate, deci sunt perfect normale.
Nu ești grasa, doar crești și e normal ca tesuturile să se întindă.

| CristinaIordache a răspuns:

Cel mai posibil sunt vergeturi. Nu trebuie sa fii grasa pentru ca sa iti apara.
Ca sa le elimini cel mai bine este sa actionezi din toate partile, in primul rand sa faci miscare.
Trebuie sa ai grija si la alimentatie, sa nu consumi prea multe dulciuri si alte alimente bogate in carbo.
http://nutriblog.ro/1844/alimente-prea-bogate-carbohidrati.html

Si eventual masaj cu ulei de argan sau cu crema impotriva vergeturilor de la farmacie/plafar.
Bafta!

| MaimutikFrumusik a răspuns:

Se numesc vergeturi.
Acestea apar din cauza ca ai slăbit sau te-ai îngrășat brusc. Poti sa scapi de ele cu ajutorul unor anumite creme pe care le gasesti in farmacie si făcând sport.