| annnna1234 a întrebat:

Mi se intampla uneori sa am vise in care am gura inclestata si ma chinui ca sa pot vorbi. Stie cineva care ar putea fi cauza si daca este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, cineva te-a atentionat cand erai mica sa nu tot vorbesti aiurea si ti-a ramas frica sa vorbesti chiar cand ar fi necesar.
Gandeste-te cand- si cum s-a intamplat si vei scapa automat de aceste vise happy

| anonimg a răspuns:

De fapt se încordează musculara feței. Nu știu care este cauza. Să nu fie cumva vreun tic, obicei practicat în cursul zilei sau noaptea. Poate să fie o teamă, frică reală sau imaginară sau din pricina viselor. Caută să nu te culci imediat ce ai mâncat, ci dupa două ore de la masă; iar masa de seară să nu fie grea ci ușoară compusă din 1-2 fructe. Și alimentația poate fi de vină în mod direct sau indirect. Un stomac plin de hrană sau apă poate duce la vise urâte, și in mod sigur la lipsă de odihnă în timpul somnului.
Recomand un consult medical dacă problema s-a repetat de 3 ori.
Problema ta nu este normala și trebuie rezolvată.

| teo530 a răspuns:

Poate ai suferit o traumă când erai mică dar erai prea mică şi nu puteai face faţă aşa că ai uitat dar acum eşti mai mare şi încerci să-ţi aduci aminte.

| unvecin a răspuns:

Pentru că dormim cu gura închisă și cu ochii închiși...
visăm că nu putem vorbi sau citi. E normal.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

E normal. E ca atunci cand vrei sa alergi in vis si nu poti. Cand se intampla asta tu de fapt, inconstient, incerci sa iti misti gura reala, iar noi cand dormim suntem intr-un fel de paralizie.