| Labirintdesentimente a întrebat:

Nu obisnuiesc sa folosesc site-ul acesta, dar acum m-am trezit si mor de frica. M-am trezit simtind in mana o..nici nu stiu cum sa ii zic. pulsatie. In antebrat mai exact. E ca un fel de junghi sau ca si cum muschii mi se incordeaza singuri. Vine ca un fel de val. Desi pulsatie cred ca ar caracteriza mai bine ce simt eu. Si de la cot, cateodata se urca pana la degete. Dar nu mereu. O simt asa..in diferite colturi. Si mi-am amintit cu groaza ca eu, stamd cu prietenii acum cateva zile, am spus "ma doare mana". Si era tot antebratul.
Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Se numesc fasciculatii si sunt contractii involuntare ale muschilor. Afecteaza doar un grup mic de muschi, de obicei. De regula nu inseamna nimic patologic, sunt perfect normale, toti le avem, in schimb daca ai fasciculatii repetate si mereu pe aceleasi grupe de muschi, adica daca si ieri, si azi si maine si peste doua zile (si tot odata la 3-4 zile timp de o luna) tie iti pulseaza exact acelasi muschi de la mana e cazul sa vezi un neurolog.
Venele nu pulseaza.

| Labirintdesentimente explică (pentru CuriousStuff):

rolling on the floor))))neurolog pentru ca e posibil sa mi se para sau ca ar veni de la creier?
Si este prima data cand mi-au aparut. Acum nu mai simt nimic, posibil da, sa fii dormit pe ea laughing multumesc mult

| CuriousStuff a răspuns (pentru Labirintdesentimente):

Nu, neurolog pentru ca el se ocupa (si) cu nervii si muschii sunt inervati de nervi, iar fasciculatiile sunt date de nervi mai mult decat de muschiul in sine, neurologul se ocupa de problema asta.
Si asa cum am zis asta e o problema doar daca e pe termen lung, daca ai avut fasciculatii o data, de doua ori nu e o problema, toti le avem, la neurolog mergi cand se tot repeta si mereu pe aceleasi grupe de muschi.
Nu te-am trimis la psihiatru. Daca te mai uiti printre raspunsurile mele o sa-ti dai seama ca nu vorbesc baliverne.

| Takishima a răspuns (pentru Labirintdesentimente):

Chiar si un cadavru dupa cateva ore dupa deces mai poate misca din membre. Creierul inca mai e activ dupa cateva ore dupa ce inima nu mai bate. Mai are cativa neuroni activi. Deci e posibil.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt posibile mai multe cauze, dintre care:
- Te-ai culcat pe bratul respectiv, blocand circulatia sanguina. Cand sangele a inceput iarasi sa curga normal, se alege cu dureri si deseori si cu tremurari. Aceste simptome inceteaza treptat, in cateva ore. Daca persista peste o zi si apare des, poate fi indiciu de infundare ale artelelor si neaparat trebuie urgent investigat, fiind pericol chiar de pierderea membrului!
- tremurarea poate fi cauzata uneori si de lipsa de calciu si magneziu in organism. Se poate depista dor prin analize de laborator.

| Takishima a răspuns:

Labirintdesentimente, sa consulti un roman, ok? Eu imi aminesc aievea un site unde se poate intreba parerea iscusita a unui specialist. Ii puteti spune toate sentimentele dumneavoatra in detalii si vă va oferii ajutorul necesar. Puteti accesa :

http://m.sfatulmedicului.ro/comunitate/discutii-teme-medicale

sau daca nu :

http://www.romedic.ro/......-cap-22504

Aparent s-ar putea sa ai spasme musculare de ca stres si ar trebui sa bei mai multe lichide. Dar ar fi bine sa consultati di un medic de familie.
Si va amintiti ce spuneti tot timpul?
Eu nu.
Cu groaza.

Aaaaa uitasem, bun venit pe TPU.

| Labirintdesentimente explică (pentru Takishima):

Multumesc mult pentru raspuns! Dar am observat ca nu lauschi este problema, ci la vene. Deoarece m-am uitat si nu se misca niciun muschi

| Takishima a răspuns (pentru Labirintdesentimente):

Ai avea aceeasi simptome ca si alta persoana. Da, e vb tot de vene care pulseaza, nu de muschi.
https://forum.softpedia.com/......na-stinga/
Vezi daca te duci la medic sa stii exact ce te doare, poate explici altceva si te tratezi cu bine.
http://m.sfatulmedicului.ro/......vene_29389