| Stefanescusssx a întrebat:

Buna, nu pot gandi deloc, ajutor. Am o problema, am facut 3 crize de epilepsie la viata mea si nu mai pot gandi, sa fie de la medicamente? Depakine, nu as putea avea un job simt ca am gandirea incetinita rau si memoria, planificarea. Iau depakine de la prima criza suferita oare se poate de la el, 500 mg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Epilepsia NU se face de la medicamente, ci de la creierasul tau care este bolnav si le declanseaza.
Ia-ti medicatia zilnica cu strictete, ca sa nu mai faci crize epileptice si stai sanatos!

Epilepsia este o afectiune a sistemului nervos central si se caracterizeaza prin activitatea anormala a creierului, aspect ce duce la aparitia crizelor de epilepsie, a convulsiilor si a unui comportament neobisnuit, uneori chiar cu pierderea constientei.

| bookofknowledge a răspuns:

Medicamentele te obosesc, dar criza o face creierul, daca nu te ar obosi ai face mai des criza(nu ai voie nimic ce iti da energie:de exemplu cafea, energizante, sau in cantitati mici, daca chiar vrei), e un win lose situatie, eu iau topiramat, am fost si eu pe depakine, dar am pus prea multe kg(efect secundar), oricum nu ti face griji chiar cu acele efecte adverse, nu o sa ai probleme mari, eu cu aceste probleme am ajuns la medicina, ma descurs destul de greu, ma concentrez de imi vine sa cred imediat ca am adhd, m-am trezit ca m-am dus in vacanta la scoala, o sa uiti des, dar nu e asa de afectata incat sa nu poti sa inveti, sau sa intelegi, in schimb o sa ai multe momente de tip lapsus, si va trebuit sa te concentrezi sa ti aduci aminte, iti va mult mai greu ca celorlalti, dar e foarte posibil.
Si pe deasupra cei cu epilepsie nu au voie la scoala de soferi, poti sa intrebi daca vrei, sa te duci cu documente sa vezi daca ai o epilepsie mai usoara, dar nu cred ca te vor lasa nici asa.

| bookofknowledge a răspuns:

Scuze am vorbit cu cineva, si nu am fost pe depakine ci pe carbadiazepine, nu stiu de unde am mai auzit de depakine, dar mi-a intrat asa de bine in cap, incat am crezut ca asta am luat, am si eu probleme de memorie.sad