| Izabella2239 a întrebat:

Buna, nu stiu daca am ales bine categoria da am nevoie de ajutor. Numele meu este Izabella si am 18 ani.
Am anxietate de mai multa vreme si mi-a recomandat medicul niste vitamine care sa ma ajute. O vreme n-am mai avut probleme asa mari dar in ultimele 2 3 luni a inceput sa am anxietate mult mai puternica. Am migrene, atacuri de panica, lipsa poftei de mancare, ma gandesc foarte mult la lucrurile mici, dureri de stomac in jurul sau deasupra buricului. Da lucrul grav acum incepe. Acum 2-3 zile vorbeam cu o prietena si ii spuneam acest lucru iar ea in gluma mi-a zis ca as putea fi insarcinata. Sunt impreuna cu un baiat de 11 de luni dar nu am facut dragoste fara prezervativ si mereu il verificam dupa. Doar ca acum am o frica in mine de nu pot sa ma concentrez la nimic. Durerea de cap si iritabilitatea ma pun pe ganduri grav cand am auzit ca sunt simptome... Efectiv stau in pat panicata si nu stiu ce sa fac. Daca ma puteti ajuta as fi profund recunoscatoare. Va rog fara raspunsuri la misto ca nu am starea necesara...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate simptomele de tine descrise sunt datorate anxietății și depresiei, a ipohondriei. Atacurile de panica sunt cauzate de anxietate, de propriile gândurile menite sa facă rău psihicului și prin umarare afectează și fizic ceea ce reiese acele atacuri de panica induse chiar de propriile gânduri și proiecții mentale.
Ceaiul de sunătoare te-ar putea ajuta puțin în anxietate dar nu și în depresie. Faptul ca ești iritata e un simptom al depresiei netratate de mult timp, doar ca simptomele acum încep sa iasă la suprafață atât în cazul depresiei cât și a anxietății. Ambele au o corelatie cu deficitul de serotonina, de aceea de multe ori vin ambele la pachet. Dacă tratezi depresia, tratezi și anxietatea deși aparatent par 2 lucruri distincte în realitatea lucrurile nu stau chiar asa; în ideea ca anxietatea de fapt este cauzata deseori de o depresie netratata, de o depresie clinica.

Sănătate multa îți doresc.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Crezi ca esti insarcinata tot datorita anxietatii, anxietatea in sine e o frica nejustificata, faci din tantar armasar mai pe romaneste.
Ai zis ca ai facut doar protejat, deci nu ai cum sa fii insarcinata!
Sfatul meu este ori sa schimbi medicul ori sa mergi daca nu ai mers deja la un psihiatru, anxietatea este o tulburare psihica nu o carenta de vitamine, deci ea se trateaza cu medicamente anti-anxietate, anti-depresive si probabil dupa caz si cu altele care inhiba sau ajuta anumiti neuro receptori, nu cu vitamine.
Cum anxietatea e mana in mana cu depresia, posibil depresia sa fie cauza. In orice caz este stiut faptul ca tulburarile psihice au ca si cauza un dezechilibru neurochimic, de ce este el cauzat? asta inca nu s-a aflat, cauzele oricum pot fi diferite de la persoana la persoana.
Foarte multi au inceput sa aiba anxietate in perioada covid, datorita statului mai mult in casa, al stresului, al pierderii locului de munca...
Mama lor de chinezi ca ei ne-au facut-o.
Mergi la medic nu sta asa, ca orice afectiune si aceasta poate avea o forma mai usora de inceput si netratata in timp duce la forme mai nasoale, mai severe.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca tu esti sigura 100% ca nu s-a produs nu si-a dat drumul in tine si a purtat mereu prezervativ, nu trebuie sa stai cu griji. Astfel de prieteni, eu i-as elimina pentru o perioada lunga de timp pana te-ai vindeca complet. Nu stiu la ce medic ai optat, dar daca ai facut-o unul familial, nu toti au toata specializarea in probleme psihologice/neurologice, astfel ca eu as recomanda sa cauti un psihoterapeut bun din localitatea ta si sa faci cateva sedinte. Pe langa vitaminele pe care le iei, ajuta foarte bine sa te descarci sufleteste in fata sa. Astfel de psihoterapeut te va ajuta sa iti tratezei ranile lasate de la o trauma/suparare etc pe care ai trecut-o in trecut. Si bineinteles si tu trebuie sa ai multa vointa sa exersezi sa elimini momentele de panica si stres prin care treci. Ascultand muzica de relaxare, exemplu https://www.youtube.com/watch?v=pO0jDyKtZ2M (poti cauta si altele pe Youtube). Stai lungita in pat si cu castile la urechi, sa o auzi numai tu, incearca sa eviti sa butonezi in acel timp la telefon, ochii obosesc si durerile de cap incep sa apara, gandurile etc. Stai inaintinsa in pat si cu ochii inchisi, la o odihna de dupa pranz pentru 1-2 ore, iti va face bine tie. Si inainte de culcare spre seara, sa adormi cu castile la urechi, vei avea somnul mai linistit si profund. Ajuta cat de cat, cate putin din fiecare, te va pune pe picioare, numai ca trebuie sa vina si de la tine totul: sa te zbati cu propria problema de a te vindeca, multa ambitie. Poti opta pe lectura, nu conteaza daca nu ai talent la desen, picteaza ceva ceea ce iti place, este cea mai mare descarcare in astfel de probleme, aceste indeletniciri de a face lucru manual, te vor indeparta de aceste probleme de sanatate si astfel se vor elimina din sufletul tau. Daca ai persoane de incredere care sa iti dea sfaturi bune, exclus prietena ta cu glume care nu sunt la locul lor, persoane care sunt de suflet, mama, matusa, bunica, o verisoara, sa te inteleaga intr-adevar si sa te intareasca moral si psihic.

Sanatate!

| Izabella2239 explică (pentru MihaelaDart):

Buna, mai am o intrebare. Mereu ma durea sfarcul stang la pipait dar de vreo 2 zile a inceput sa ma doara si cel drept. Precizez ca doar la pipat cu ambele degete ca in rest daca le imping sau misc nu am nimic. Sanii nu ma dor, nu sunt la greoi sau tensionati si nu am alte probleme. Cm imi vine pe 10-12 si zilele astea sunt la ovulatie. Am citit ca ar fi si de la ovulatie dar nu am bagat de seama sa ma doara ambele sfarcuri. In rest ma simt bine si la fel de energica ca de obicei.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Izabella2239):

Este total normal sa simti o jena in sfarcuri in perioada premenstruala. Vor trece de la sine. Si mie mi se intampla cand si cand si nu este musai sa ma doara amandoua in acel moment.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din moment ce faci sex asuma ti responsabilitatea unei sarcini, sexul se face numai in cadrul casatoriei nu asa cum faci tu si altele ca tine, acum stai cu panică cu teama cu frica, dar inainte de a i ti face prieten nu erai panicată? Mergi la doctor sa faciu ecografie sa vezi daca esti sau nu esti insarcinata.