| ȘtefaniaLara a întrebat:

Nu știu dacă am pus întrebarea în categoria corectă, însă nu cred că este așa important.
Vreau să slăbesc deoarece cred că am burta cam prea mare.
Ceva sfaturi? Cum să mă țin de asta? Am încercat în trecut, însă m-a ținut doar vreo 2 zile. Măsurile mele sunt 90-72-90 și da știu sunt cam o scândură dar mă gândesc că dacă slăbesc o să arăt mai bine. Acum nu știu câte kg exact am, o să zic undeva pe la 50-55 kg și am 1.62 înălțime. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Analize faci? Grăsimea de pe burtă, dacă așa spui, poate fi din cauza hormonilor, dar nu e musai.

| ȘtefaniaLara explică (pentru ancaval):

Nu am făcut analize sau ceva. Faza e că niciodată n am mâncat foarte foarte mult, adică am și zile în care nu mănânc deloc. Acuma nu știu neapărat dacă din cauza hormonilor, însă o să iau în calcul și asta

| ancaval a răspuns (pentru ȘtefaniaLara):

Dacă ești asigurată, mergi la medicul de familie și ceri bilet de trimitere la endocrinolog, unul care lucrează cu casa de asigurări. Îți faci tot ce trebuie pe gratis. E bine să faci analize pentru liniștea ta, nu trebuie neapărat să ai o problemă.
Sau, încearcă înotul!

| OnlyDeagle a răspuns:

Practixi exercitii, iar daca este vorba doar de burtica depui efort fizic ce lucra abdomenul. Ex: Abdomene, flotari, tractiuni....chiar si alergatul este o solutie, doar ca te solicita in mai multe parti ale corpului....marog toate cele de mai sus te solicita in diferiti muschi, doar ca alergatul nu va avea un efect atat de rapid in comparatie cu celelalte. Succes!