| Wayn3 a întrebat:

nu stiu despre voi dar eu am o problema cu trosnitul gatului si a coloanei. imi trosnesc gatul de cel putin 20 de ori pe zi si cred ca a devenit o obisnuinta sau as zice o "dependenta". de multe ori "ma tine" si trebuie sa-l trosnesc, mi se intampla chiar si pe strada, iar daca nu il trosnesc doare mai ales cand intorc capul ( stanga/dreapta).
Cu coloana cred ca am inceput s-o trosnesc de la baza gatului si am ajuns s-o trosnesc pana pe la mijlocul spatelui. daca a-ti trait asemenea experiente, dati-mi un sfat. doar atat, voi ce a-ti facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Nu cred ca e de la muschi.Chiar tu ai zis ca a devenit o obisnuinta chiar dependenta. Asa am patit eu cu mainile. Mi le trosneam (stiu eu de plictisealathinking) pana cand a devenit o obisnuinta. E chestia de control. Trebuie sa incerci sa te abtii.Incerci acum sa mai "amani" pana mai tarziu.Mai tarziu spre si mai tarziu si tot asa pana se face seara si te culci. Daca nu reusesti singur acasa, consulta un psiholog.Nu e rusine sa apelezi la cineva.Cu siguranta te va ajuta sa scapi de ticul asta. O sa te faca sa nu te mai gandesti si sa te abtii pana scapi definitiv. Succes:*.

5 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Asta e un tic.Si eu imi trosnesc degetele de multe ori pe zi. Dar totusi la gat e mai periculos.Sa nu cumva sa il trosnesti prea tare.straight faceAi grija. Cat despre modul in care poti scapa de acest tic, fa terapie la psiholog sau acasa prin autosugestie. Sper ca te'am ajutat si succes la descotorosirea de tic.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte trebuia sa mergi intr-un fel de statiune, pentru troznirea gatului si coloanei.intai statea omul la rece, o perioada, si apoi il urcau pe un podium cu trapa si-l legau de gat cu un lat.si tineva tragea de o maneta, si respectivului ii trosnea gatul si coloana.am vazut eu in mai multe filme.

| Wayn3 explică:

Bune raspunsuri. dar a mai patit cineva exact ca mine? ma tem sa nu fie o problema cu un muschi

| Wayn3 explică:

Chestia e ca acum fac fara sa imi dau seama. deci fara sa vreau
in timp ce ma gandesc si ma concentrez asupra faptului de a nu-mi mai trosni oasele. eu mi le trosnesc.
cel mai bine ar fi sa consult un psiholog pana nu e prea tarziu si sa mai apara alte e efecte neplacute

| badicalavinia a răspuns:

Ai articulatiile slabite, la fel am patit si eu.pe mine m-au ajutat capsulele pe baza de scoica.au avut efect dupa 3-4 zile mie mi s-au potrivi si le-am mai dat si altor persoane.