| Quetzalcoal a întrebat:

Numele meu este Cătălin, si am inceput sa fumez ca acum 3 luni (prima oara cand am fumat)
Am 13 ani, in 28 iulie implinesc 14. astăzi am fumat o tigara, nu am tras in piept ci în gură (cam acum 5 ore) şi acum mă uit in oglinda si am o pată roşie putin umflata pe limba. poate fii cancer la limbă respectiv gură? dacă da, am şanse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mariaaaavev a răspuns:

Buna,copilas scump. In primul rand, vreau sa incep cu o morala. Nu mai fa treaba asta cat ai trai! Tu crezi ca avertismentele de pe pachetele de tigari sunt puse degeaba?(Presupun ca tu cumperi la bucata de n-ai vazut).Ca sa nu te mai tin in suspans iti spun NU! Nu e cancer! El nu se manifesta atat de repede.dar ai grija ca la varsta asta esti vulnerabil. De ce fumezi daca stii ca o sa ai dupa cancer? Incearca sa lasi acest lucru prostesc deoparte. Fumatul de smecherie este benefic doar ca sa te dai mare in fata prietenilor, in schimb pe viitor o sa regreti amarnic.
In al doilea rand, tu chiar crezi ca s-ar manifesta atat de rapid cancerul? Este normal sa intrebi. happy doar ca vreau sa te gandesti la plamanii tai in primul rand. Sunt sufocati! Iti pui sanatatea si corpul in pericol pentru o placere de 5 minute lejere.Eu n-am pus gura pe tigara mai mult de frica(mama e asistenta pe sectia pneumologie, adica se ocupa de plamanii bolnavi de fumatori, TBC s-a.) Nu-i usor sa stii atunci cand vine acasa si-mi spune ca a mai decedat un pacient.Intentia mea nu este de a te speria laughing ci a te face sa intelegi ca nu este deloc bine ceea ce faci! Nu mai zic cate efecte negative are fumatul(cazutul dintilor, galbenirea lor, plamanii afectati, scazut in greutate, in unele cazuri iti cade si parul). Ai grija de tine.

| Quetzalcoal explică (pentru Mariaaaavev):

Dar acum intrebara ramane, ce e cu petele astea. m-am culcat aveam 1, acum am 3.

| Mariaaaavev a răspuns (pentru Quetzalcoal):

Probabil este doar o altfel de problema..nu sunt sigura. Ca sa nu afle ai tai du-te la doctorul sau doctorita de familie si discuta

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici macar nu stii cum se comporta un cancer dar e bine ca fumezi... bravo

| anonimg a răspuns:

Cancerul nu se formează nici în trei ani; cu cat mai mult nu se formează in trei luni. Dar nicotina sectioneaza vasele de sânge pe interior. Chiar și asa, pata aceea poate sa, fie de la fumat, sau poate sa fie de la altceva.
Renunță la fumat acum, chiar daca mai târziu nu iti va fi greu: dar vor rămâne urmările.

| mudokins78 a răspuns:

Ha, ha, ha! Nu ai cancer!
Eu fumez de la 14 ani, (am39) nu mi s-a întâmplat nimic.
Nu spun că e bine să fumezi.
Ai o iritaţie de la ce ai mâncat sau băut.

| Quetzalcoal explică (pentru mudokins78):

Mama fumeaza de la 15 ani si acum are 40 si e perfect sanatoasa. Dar petele alea ma ingrijoreaza rau. nu mai pun mana de tigara de frica de acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clara treaba. Eu zic sa iti cumperi sicriu de pe acum. laughing
Stai linistit ba, nu ai cancer.Dar la fel de usor poate aparea o tumora daca vei continua sa fumezi.

| Quetzalcoal explică (pentru anonim_4396):

Acum nu e doar o pata, sunt vreo 3. si e si o linie alba. exact cum am vazut in poze cu exemple de cancer la limbă...

| Eva_Evy_1987 a răspuns (pentru Quetzalcoal):

Termina, o fii vr-o afta puneti afli block sau mergi ma medic, farmacist si intreaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Quetzalcoal):

Eu nu am auzit de persoana care sa dezvolte cancer dupa 3 luni de fumat.
Pentru linistea ta, iti sugerez sa mergi cu parintii la un medic dermatolog, poate sa fie o infectie sau altceva.

| Quetzalcoal explică (pentru anonim_4396):

De când m-am apucat de fumat, acum 3 luni, cred ca am fumat maxim 10-12 tigari
pot face cancer de la asa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Quetzalcoal):

Nu,clar nu.
Dar, cum am scris si mai sus, iti sugerez sa mergi la un doctor pentru ca poate sa fie o alta problema medicala.

| Dan193 a răspuns:

Eu not am auzit ca poti face cancer la cavitatea bucala daca tragi doar in gura.

| Quetzalcoal explică (pentru Dan193):

Am fumat maxim 10 tigari in 3 luni de cand am fumat prima oara

| Eva_Evy_1987 a răspuns (pentru Dan193):

Mai citeste!

| silvya1 a răspuns:

Nu, nu ai. Dar îți dau un sfat prietenesc: Lasă-te de fumat! Chiar acum, nu maine, nu poimaine. Încetați cu "șmecheria" asta prostească, iar dacă ai un anturaj în care se fumează, nu te lăsa influențat. Poți spune "nu" pentru binele tău. La vârsta asta cauți să te integrezi într-un grup, dar dacă cineva îți impune să fumezi ca să faci parte din el, mai bine pleci și îți găsești alți prieteni. Mai târziu o să regreți că ai început să fumezi.

| Eva_Evy_1987 a răspuns:

Sigurrrrr e cancer si nai nici o sansa, incepe sa iti spui rugaciunea atat -ti a fost laughing