| Aileen a întrebat:

Buna, o crema naturala, cat se poate de naturala, ca so aplic pe fața uscata si cu cosuri inflamate si infectate? s-o gasesc si in farmacii ca nu comand pe net.....merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

Cel mai bine vorbeste cu un dermatolog.

| alex15ccc a răspuns:

Sotret este foarte bun, sunt niste pastile care reduce cantitatea de sebun si inflamatia. eu am luat acum un an si mi-au trecut cam 90% din cosuri.

| ziptrack a răspuns (pentru alex15ccc):

Dv. recomandati Sotret cunoscut si ca Accutane sau Roaccutane, pastile care contin Isotretinoin. Daca ati v-ati fi documentat cu privire la Isotretinoin, ati fi aflat ca aceasta substanta are ca posibil efect secundar, declansarea unor forme de cancer. Felicitari pentru decizia dv.

https://en.wikipedia.org/wiki/Isotretinoin
http://chemocare.com/chemotherapy/drug-info/accutane.aspx

Accutane a fost implicat in cateva procese deosebit de grave, in care pacientii s-au pricopsit cu boli precum Colita Ulcerativa, bola Crohn, nastere prematura, anormalitati la sistemul nervos, etc etc

https://www.consumersafety.org/legal/accutane-lawsuit/
https://www.drugwatch.com/accutane/lawsuits/

Uitati si prospectul la medicamentul pe care dv. il promovati fara nici o retinere

4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, Sotret poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Oprirea administrării Sotret duce la ameliorarea sau dispariţia reacţiilor adverse. Medicul
dumneavoastră vă poate ajuta pentru tratarea acestor reacţii adverse.
Tulburări psihice
Rare (afectează mai puţin de 1 din 1000 utilizatori)
- depresie şi boli asociate. Semnele includ tristeţe, epuizare, stare de spirit instabilă,
anxietate, crize de plâns, iritabilitate, scăderea interesului pentru viaţă sau pentru
activităţile sociale sau sportive, modificarea somnului (prea mult sau prea puţin),
modificări ale greutăţii corporale sau ale apetitului, scăderea performanţelor şcolare sau la
locul de muncă, probleme cu concentrarea.
- agravarea depresiei existente;
- agresivitate şi violenţă.
Foarte rare (afectează mai puţin de 1 din 10000 utilizatori)
- unele persoane au avut idei de autovătămare sau să-şi ia viaţa (gânduri suicidare), au
încercat să pună capăt propriei lor vieţi (tentativa de suicid) sau şi-au luat viaţa (suicid).
Aceste persoane pot să nu pară a fi deprimate.
- comportament neobişnuit;
- semne de psihoză: pierdere a contactului cu realitatea, cum ar fi auzul de voci sau vederea
unor lucruri care nu există.

| alex15ccc a răspuns (pentru ziptrack):

Intr-adevar, efectele secundare sunt destul de violente, in special sangerari si pielea uscata, dar de potentialul cancerigen nu am auzit. din link-ul pe care l-ati atasat din cate am inteles este vorba depre efectul anti-cancer, nu am citit nicaieride potential cancerigen.

| ziptrack a răspuns (pentru alex15ccc):

Stiu sigur ca acum 8/10 ani pe prospectul la Accutane era trecut la efecte secundare Cancer. Daca va documentati putin pe internet, o sa gasiti o gramada de pacienti care au facaut cancer la colon de la acest medicament...mai exact de la unul dintre compusi, Isotretinoin.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2637283/
https://www.honeycolony.com/article/accutane-cancer-acne/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110532/
https://www.acne.org/......-20-years/
http://coloncancersupport.colonclub.com/......wtopic.php

| ziptrack a răspuns:

Cosurile sunt un semnal de alarma cum ca digestia nu se face bine iar grasimile din mancare - nefiind procesate in lipsa unor elemente din corp - nu sunt digerate, ele ajungand in cele din urma pe fata sau pe spate.

Eu iti recomand sa renunti la ideea de a-ti cheltui banii pe creme si tratamente pentru. ca nu o sa functioneze, iar in schimb repara-ti digestia pentru. a putea digerea aceste grasimi. Poti sa o faci consumand cereale integrale, mancaruri gatite cu multe legume, ficat, fructe si practicand abstinenta sexuala cel putin 1 luna de zile. (prin ejac*lare corpul pierde aceste elemente

Pt inceput fa un mic experiment...mananca pentru 1 saptamana doar mancare gatita fara grasimi ulei/unt/lapte/carne/branza/oua si consuma multe fructe si ai sa vezi ca pielea incepe sa se curete. In acest timp fa in fiecare zi 30-40 de flotari zilnic si nu fa sex deloc... daca nu poti sa te abtii, totusi nu ejacula pentru ca elementele alea care iti lipsesc din corp (cele care te ajuta sa digeri grasimile) sunt eliminate prin sperma.

| Aileen explică (pentru ziptrack):

Pai da, baiul principal la mine sunt tulburarile intestinale, stiu ca de acolo porneste tot, rolul dietei s.m.d. dar asta cu sperma mi.o dat de gandithee hee merci

| ziptrack a răspuns (pentru Aileen):

Pai are legatura una cu alta. E vorba de niste substante care sunt necesare in digestia grasimilor, substante care se pierd prin ejacul*re. Daca respecti ce ti-am scris, o sa-ti rezolvi problema. Succes!

| alex15ccc a răspuns (pentru ziptrack):

S-a dovedit ca dieta nu are treaba cu cosurile (citeste sudii pe net), cosurile apar cand sebumul este in exces din cauza hormonilor din adolescenta.

| ziptrack a răspuns (pentru alex15ccc):

Si atunci cum explicati ca sunt oameni in varsta cu acnee?

| ziptrack a răspuns (pentru Aileen):

Daca aveti tulburari intestinale va recomand sa faceti si o analiza de Helicobacter Pylori din materii fecale iar daca sunteti infectat sa consumati 4-5 zile consecutive salata de varza rosie sau de ridiche neagra...sulful din aceste legume distrug bacteria.

| Aileen explică (pentru ziptrack):

Ah nu, ii o disbioza sa zic asa, in urma unei inflamatii intestinale de unde apar si cosurile, dar pana una alta.o crema antiacneica a fii si ea buna

| alex15ccc a răspuns (pentru ziptrack):

Persoanele adulte care prezinta acnee cel mai probabil au tulburari hormonale sau femei care folosesc anticnceptionale.

| ziptrack a răspuns (pentru alex15ccc):

Dv. va bazati pe simple presupuneri. Nu cred ca aveti nici cea mai mica idee despre ce vorbiti....si nu o zic cu rautate.

Majoritatea oamenilor nu fac altceva decat sa citeasca cateva articole scrise de diversi oameni platiti din buzunarele Big Pharma sa promoveze diferite chimicale si pe urma traiti cu impresia ca le stiti pe toate. Unii nici macar nu au habar cum le functioneaza corpul, dar nu au nici cea mai mica retinere sa recomande chimicale oamenilor aflati la ananghie, in timp ce oameni ca mine care stiu ce vb sunt aratati cu degetul si batjocoriti.

Ironic e ca nimeni dintre acesti oameni nici macar nu fac legatura intre puzderia de medicamente, profiturile uriase ale Big Pharma si explozia de boli cronice si terminale chiar si in randul copiilor. Toti dati vina pe oameni, ca deh "oamenii sunt prosti".

Va recomand sa cititi Juramantul lui Hippocrate, depus de fiecare cadru medical la sf. facultatii de medicina. Ce spuneti, mai tin medicii cont de aceste reguli simple?

http://ro.wikipedia.org/wiki/Jur%C4%83m%C3%A2ntul_lui_Hippocrate

"Nu voi prescrie niciodată o substanță cu efecte mortale, chiar dacă mi se cere, și nici nu voi da vreun sfat în această privință. Tot așa nu voi da unei femei un remediu abortiv."

| crystynamarya2000 a răspuns:

Sincer eu nu folosesc crema, ultima data ca sa scap de cosuri am facut o masca cu oua batute si am stat asa cu ea vreo 5 min, dupa am clatit fata cu apa si sapun si nu am mai avut poti incerca...