| anonim_4396 a întrebat:

O întrebare pun și eu, de trei luni am inceput sa beau multe energizante, cam 5 pe azi din alea mari. M-ar putea afecta pe viitor? Ideea că am devenit dependenta de ele, as bea intr-una.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| johnnny123 a răspuns:

Păi în primul rând, având în vedere că o doză de 250 ml de energizant are de două ori mai multă cofeină decât o ceașcă de cafea, rezultă că tu consumi zilnic echivalentul a 10-15 cafele.

Excesul de cofeină poate cauza hipertensiune, stări de vomă, convulsii, anxietate, insomnie, deranjamente stomacale.

În al doilea rând, fiecare doza de 250 ml are aproximativ 27 de grame de zahăr. Deci presupunând că tu consumi 1500ml, înseamnă vreo 140g de zahăr. Cantitatea maximă de zahăr recomandată unei femei adulte este de 25g