| akropos1995 a întrebat:

Buna, o intrebare va rog si un raspuns cat mai urgent daca se poate. Vimovo ( medicament ) este antibiotic? Stiti de ce intreb? Ca azi e ziua mamei mele si as vrea sa beau si eu 1 pahar de bere sau de vin. Tin sa mentionez ca am luat azi dimineata 1 tableta la ora 10:30 si na de-aia zic. Astept un raspuns va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Poti bea

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu este antibiotic ci un medicament antiinflamator
nesteroidian si inhibator al pompei de protoni. Mai pe intelesul tuturor are rolul de a inhiba productia de acid gastric. Poti sa bei linistit.

| alina2k18 a răspuns:

Nu e antibiotic dar nu as recomanda alcool chiar daca ai luat medicamentul dimineata pentru ca acesta contine o substanta care ajunge in circulatia sangvina abia in cateva ore nu imediat.
O gura de sampanie poti bea dar nu un pahar.
Posibil sa experimentezi efecte adverse daca bei un pahar.