| AmxMod a întrebat:

Buna o prietena de 14 ani, s-a dat pe patinoar si a cazut si sia rupt piciorul, adica acolo la rotula are ceva, a zis cei de la salvare cai modificata rotula. Astazi a mers la control si i-a spus ca i sa adunat sange si ia la scos sangele ia scos doua siringi. Joi trebuie sa mearga iar la control, si la rupt sambata seara. intrebarea este cand timp trebuie sal tina in ghips?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde cit zice medicul, poate fi 45 zile, sau o lună jumate, totul depinde de cît de repede se vindecă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

"prietena" aia esti tu?

| CuriousStuff a răspuns:

Cum a zis Cristi, durata purtarii aparatului gipsat se stabileste de catre medic tinand cont de mai multi parametri si mai exact, unde era problema, cat de grava era (daca e fractura, daca e fisura, daca e doar luxatie...) si altele. Un ghips se tine intre 2 si 8 saptamani in functie de ce am scris mai sus.
Multa sanatate.

| untu a răspuns:

Sa bea multe lichide si sa manance alimente ce contin calciu! Trebuie sa stea la pat si sa tina piciorul nemiscat!