Întrebare recomandată | dirtyraccoon a întrebat:

O sa imi pun aparat dentar. Ceva sfaturi sau ceva ce ar trebui sa stiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ryss a răspuns:

Hei.
Având în vedere faptul că eu port aparat dentar, te pot ajuta.
Nu ştiu dacă ți-a luat măsurile.
Dar, când începe aplicarea aparatului, se procedează aşa:
E posibil să iti pună nişte inele pe măselele din spate, asta doar dacă e cazul să îți fie egale măselele ca să poți musca corect. Să fie aliniate cele de jos cu cele de sus. Te va durea, mai ales seara. Poate nu îți va pune tot aparatul odată dacă crezi că nu ai suporta durerea, şi va pune restul peste câteva zile.
Te vor durea dinții şi măselele, iar câteva zile vei mânca foarte greu. După ce durerea trece, când a trecut o lună cu aparatul, trebuie sa mergi din nou ca să mai strângă din el. Dacă e cazul în care un dinte e mai în spate fata de cei doi de lângă el, îți va pune un arc care va creea spațiu si va împinge dintele în față. Când îți strânge aparatul, iar te vor durea dinții. Nu e chiar o durere... mai mult e presiune.
Dacă trebuie să îți pună inelele pe masele, ele au o bara care merge de la una la cealaltă pe cerul gurii. Din nou, o bară va fi pe partea interioară a dinților de jos.
E posibil ca, din cauza sârmelor din zona exterioară a dinților, buzele tale s-ar putea să îți agațe în ele uneori, de aceea dentistul tău îți va da o ceară care se pune pe acele sarme si nu vei mai simți că te împuge.
Dentistul îți va arăta cum îl pui.
Deocamdată atât e. Sper că am zis tot si să nu fi uitat ceva.
Dacă e, te anunț.
Dacă ai întrebări, astept cu drag.
Baftă! :3

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți va spune medicul ortodont tot ceea ce trebuie să știi.

| TheLifeIsGood a răspuns:

Tot ce trebuie să știi îți va spune ortodontul. Și să te speli bine pe dinți ete extrem de important! Poate nu ba sublinia ortodontul asta Dar e

| Zendelena a răspuns:

Bună!
Primul sfat ar fi să te speli zilnic pe dinţi ca, să nu se acumuleze resturi de mâncare în aparatul dentar.
Dacă este un aparat mobil, poţi mânca aproape orice.
Dar, dacă este unul fix, să nu mănânci mere. Portocale. Trebuie să ai mare grijă cu el, să îl păstrezi curat şi totul va fi bine!
Sper că te-am putut ajuta!