| Hela a întrebat:

Buna! O sa intreb ceva ciudat... dar de 1 an, cred, au inceput sa ma doara tendonul de deasupra osului metacarpian a degetului aratator de la mana dreapta cand imi venea sa plang sau cand sunt foarte nervoasa/stresata, iar acum a inceput sa ma doara si tendonul de la piciorul drept. A mai patit cineva asta sau daca stie cineva ca e posibil sa apara o semi-pareza sau convulsii? Am uneori reflexe destul de puternice involuntare inainte de somn care ma fac sa imi pierd somnul, ba chiar o perioada nu puteam adormi din cauza lor, dar asta cred ca e pentru ca eram foarte epuizata si adormeam tarziu si ma trezeam devreme... Daca poate sa-si dea o parere cineva care are idee.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Cel mai posibil este o afecțiune neurologică.
Un consult medical neurologic poate da răspunsul corect!

| AlinMrs a răspuns:

Depinde de multi factori de la stilul de viata, stres, alimentatie, varsta etc. Cel mai recomandat desi stiu ca suna ca un cliseu e sa vorbesti cu un medic. Probabil un test de sange, radiografie sa intelegi exact despre ce e vorba. Poate fi ceva banal, o deficienta de calciu/vitamine sau poate indica o alta problema cum ar fi reumatism, osteoartrita. Asa ca u as mai astepta mai ales ca ai mentionat de durere si ca persista mai bine de un an.

| Matei123456789101112131415 a răspuns:

Soluția poate fi ori o radiografie, ori un consult la un medic ortoped, ori un consult la un neurolog