| Carmensita275 a întrebat:

Buna, oare stie cineva cu ce pot trata o arsura de grad 2? Mentionez ca rana este deschisa si a fost cauzata de un fier incins.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bella993 a răspuns:

E important sa eviti materialele din bumbac. Trebuie sa hidratezi rana, sa il tii curat si bandajat corespunzator, ca sa eviti o posibila infectiune. Daca arsura a afectat o zona mai mare, trebuie neaparat sa mergi la doctor. Crema cu antibiotic ii important. Poti sa tii rana curata cu apa oxigenata. O sa se vindece cam in 3 saptamani, e posibil ca zona afectata sa se decoloreze. Daca rana e proaspata sa il tii in apa rece, sau pune gheata peste. Pe urma aplica tratament, dupa ce pielea sa calmat un pic.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de locul si marimea ranii.
Daca e gr.2 si deschisa, atunci tratamentul cel mai indicat este la spital, sectia de arsi.