| AlinaaRaluca a întrebat:

Parintii mei vor sa mergem la mare, singura problema este ca in acea perioada trebuie sa imi vina ciclu. Deja am platit cazarea, nu se poate schimba data. Ce pot face sa nu imi vina ciclu cand sunt la mare ca sa pot face scufundari? Sunt o fata de 13 ani si imi vine regulat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Kiwibibilă a răspuns:

Zi-i mamei tale sa iti dea un ob

| AlinaaRaluca explică (pentru Kiwibibilă):

Imi e oarecum frica de tampoanele alea laughing)

| PsyhoChild a răspuns:

Nu poti face nimic in privinta asta...stiu ca sunt baiat dar am vazut la sora mea.Ea de obicei cand ii vine tine ceva pe burta gen o perna si sta cu picioarele in apa calda.

| LadyDee89 a răspuns:

Ok, iti zic cum am facut eu! te duci la un medic ginecolog, avand 13 ani te duci cu mama sau un adult, si iti va prescrie o reteta pentru anticonceptionale! stai linistita, rau nu iti vor face! zic sa mergi la medic, ca e mai bine decat sa le iei de capul tau! le poti lua 3 luni fara intrerupere, adica fara sa iti vina ciclu! Vorbeste cu mama ta despre asta daca vrei
Altcumva nu cred ca ai cum! stiu tot la fel de vitamina k, dar nu am folosit niciodata
Ob, numai in cazul in care le poti folosi!

| ioanalexandra345 a răspuns:

Buna! Eu anul trecut am fost la mare in prima zi de menstruatie. Am avut slip, protejslip, chilot tanga si dupa iar protejslip. Am fost la medicul de familie si mi-a prescris vitamina k( care se ia doar cu prescrierea medicului pentru ca poate provoca hemoragii puternice) si pliculete cu vitamina d si k. Mi-a spus sa iau vitamina d inainte sa plec seara si a doua zi vitamina k. Pe fiecare dimineata am baut vitamina d. O data pe zi. In apa intr-adevar, se opreste, dar la camera simteam ca mor... Multa bafta, vreme frumoasa si distractie placuta!