| anonim_4396 a întrebat:

Buna, pentru cei care sunt in domeniu sau au facut asa ceva as dori daca se poate niste informatii in legatura cu un tratament cu B1, B6, B12 si Vit. C injectate intramuscular. Vitaminele B1, B6, B12 se pot combina in aceeasi seringa si vit. C de 5 ml in alta seringa, cele 2 seringi fiind injectate una in stanga si cealalta in dreapta? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Vitaminele se fac în grupă de 5, dar nu intramusculare, ci folosind soluție perfuzabilă, glucoză de 10% sau 5%, în flacon de 250 ml. Se pot combina toate vitaminele, inclusiv vitamina C.
De asemenea, vitaminele injectabile au diverse concentrații, în funcție de boală, recomandarea medicului.
Nu se recomandă intramuscular vitamine, deoarece nu se asimilează atât de bine, ca atunci când se fac intravenos.
Sănătate!
P. S. Experiența proprie.

| Catrice a răspuns:

E greu de mers si întrebat o asistenta...

| FantasyBoy a răspuns:

B1,B6, B12 nu se poat face decat intramuscular, sub nicio forma intravenos. Da, se pot combina, dar vit. C administrata pe cale orala e metabolizata foarte bine, rare sunt cazurile in care este necesara administrarea injectabila. Nu este necesara injectarea in doua locuri, cu doua seringi, exista seringi de 10 ml, iar B1, B6, B12 existau pana de curand sub forma combinata numita Milgamma N, in momentul asta Vorwag nu mai produce decat Milgamma NA, care contine numai B1 si B6, fara B12 de 1000 gamma, acesta trebuie achizitionat separat.

| Anothergirl22 a răspuns:

Din ce am văzut eu in practica in spital, vitaminele (B1/6/12 și C) se administrează în soluție perfuzabila (clorura de sodiu-500 ml). De recomandat prin cateter venos periferic (branula), pentru că e mult mai comod și pentru pacient și pentru persoana care îi administrează tratamentul. Vitamina C am observat sa solidifica soluția daca e combinată cu alte medicamente din diferite fiole. De asta ar fi bine introdusa intr-o seringa separată, ca apoi iar se înfundă acul. Oricum, nu ar trebui să asculți sfaturi de pe net cu privire la asta, ar trebui consultat un cadru medical happy