| Ag_Deea_2002 a întrebat:

Buna ...peste cateva zile voi implini 15 ani ..sunt o fata cu aproximativ 45-46 kg iar inaltimea 1, 63 de aproape o luna am inceput sa am cateva probleme... am aunumite momente din zi ..cand inima imi bate foarte tare ..simt bataile in tot corpul mai ales la ceafa si in stomac, cand ma ridic din pat sau de pe scaun ametesc foarte tare, imi tremura mainile si picioarele si am senzatia ca voi lesina se mai intampla si cand fac baie sa se miste apa cum bate inima (nu stiu cum sa explic) dar cum bate inima asa se misca si apa. in unele nopti insomniile isi fac aparitia. tin sa anunt ca nu fumez si nu beau alcool

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Felicitări pentru faptul că nu consumi alcool și nu fumezi, dar asta ar trebui să fie normalitatea la vârsta ta. Ce stil de viață ai, unul mai dezordonat? Dormi suficient? Ce mănânci de obicei? Cum stai cu dulciurile, cafeaua, zahărul, chipsurile? Ai cazuri cu probleme cardiace în familie? Faci sport? Ți-ai monitorizat vreodată bătăile inimii? Ai factori de stres în jurul tău? Te gândești inconștient la ceva care îți provoacă această stare? Îți e frică de ceva anume? Apă consumi suficient? Greutatea ta este normală pentru că ești în creștere, dar la vârsta ta nu ar trebui să ai asemenea probleme. Le-ai spus părinților tăi despre asta?

| Ag_Deea_2002 explică (pentru ChristianKalman):

Multumesc,nu dorm chiar suficient insomniile isi fac cam des aparitia. de obicei mananc mâncare gătita ciorbe, supe etc. Dulcuri foarte rar, cafea si zahăr la fel, chipsurile imi fac rău la fel si cola, da Bunica mea, in rest nu stiu.nu, nu mi am monotorizat bătăile inimii da factori de stres am, sincer nu imi pasa prea mult de sanatatea mea dar asta chiar mă ingrijoreaza singurul lucru de care mi e frica este faptul ca am un prieten bolnav si mă tem sa nu moara... apa da uneori chiar din prostie. Parintii mei stiu doar de faptul ca imi simt inima in ceafa si ca uneori bate prea tare, nu vreau sa ii deranjez cu preoblemele mele...

| Ag_Deea_2002 explică (pentru Ag_Deea_2002):

Am uitat sa spun ..cresc si scad din greutate, ajung la 48 kg apoi scad la 45.46 nu am avut niciodata mai mult de 48

| 97mtd a răspuns (pentru Ag_Deea_2002):

La un medic endocrinolog ai fost?