| Gabinnen a întrebat:

Peste doua zile trebuie sa ma operez la doua masele pentru ca am infectie. Am descoperit asta in urma unei radiografii. Intrebarile urmatoare sunt pentru persoanele care au trecut prin "experienta" aceasta sau care cunosc cazuri. Prima intrebare ar fi daca e dureroasa operatia? Cat timp o sa dureze? Care ar fi pretul? In cat timp s-ar putea sa se vindece operatia?
Sunt constienta ca toate raspunsurile la intrebari sunt diferite probabil si ca totul depinde de persoana dar vreau sa imi fac o idee despre ce ar putea sa se intample.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Daca e vorba de extractie masea, o sa-ti dea anestezie locala din-o seringa destul de mare incat sa nu te doara extractia. Sau probabi vei simti, dar foarte putin, atunci cand ti-o extrage. Anestezia va dura 2-3 ore dupa care va incepe sa te doara usor-usor. Trebuie sa iei analgezice precum Paduden de 500 mg sau Paracetamol si antibiotice pentru inlaturarea infectiei. Dar astea ti le va prescrie dentistul pe reteta, nu trebuie sa iei de capul tau.

Dupa extractiie, iti va sangera locul cateva zile, vreo 3-5 zile maxim iti va sangera si de aceea, trebuie sa iei tifon de la farmacie sa astupi gaura sangeranda. Sa nu clatesti foarte des acolo fiindca stimulezi sangerarea. De mancat, ai voie sa mananci doar chestii foarte moi: ceai cu biscuiti inmoiati, supe, pireuri, banane, carne de pui etc. La mine in oras a costat 200 lei o extractie de masea la privat. Dar poate costa mai mult sau mai putin in functie de cabinetul stomatologic.

De spalat cu periuta in zona aia n-ai cum, asa ca cel mai bine clateste gura dupa mancare cu o apa de gura fara alcool, gen Paradontax, se gaseste la farmacie. Mai sunt si alte ape de gura cu salvie si alte verdeturi antibacteriene, dar Paradontax e foarte buna.

Asadar, durerea nu va fi atat de mult in timpul extractiei, cat dupa ea. Dar vei lua analgezice de 3 ori pe zi si va fi mai bine. Va trebui sa rabzi cateva zile. De inchis gaura, se va inchide in vreo 3-4 luni, iti a creste gingia in loc.

| laSoledad a răspuns:

La mine, toata treaba a durat vreo 10-15 minute cu tot cu anestezie.

| ZXYU a răspuns:

Buna! Nu te ingrijora! Daca iti scoate maseau cu anestezie locala nu simti nimic! Din ce mi-a spus mama mea doare foarte mult dupa operatie! pai mamei mele i-a durat 20 de min pana i-a scosa asta ca a mai stat si de vorba nu stiu cat! Cam 30 de minute si te termina! Nu te speria nu ai de ce! Da-o in masa de masea te face ea pe tine? NORMAL CA NU! Te pup?