| Anonimul151 a întrebat:

Bună.

Poate să îmi spună cineva din ce cauză se poate face febră, dintr-o data?

Adică, astăzi am fost chiar foarte bine toată ziua. Acum, spre seară, am început să am frisoane. Însă, nu am dat importanță. Până acum, ce mi am luat temperatura să văd dacă e febră.

Îmi arată 38.2°C. Din ce cauză poate fi? Să fac febră așa dintr-o dată?

Se poate să fie din cauza măselelor de minte? Sau altceva?

Eu chiar nu înțeleg, de ce fac febră dintr-o dată din moment ce toată ziua am fost chiar foarte bine și am stat și afară.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai facut INSOLATIE, daca ai stat in soare.

Ar mai putea fii: o infectie in gat, la plamani sau la rinichi, gripa virala, covid, infleunta, pojar, pojarel, varsta de vant samd.

| Anonimul151 explică (pentru Violleta2022):

Nu am stat în soare.

Gatul nu mă doare.

Pojarul se manifestă diferit

Covid nu.

Deci cel mai probabil e o gripă. Sau chiar Enterocolita.

De când am pus întrebarea sunt la fel. Adică febră, și a apărut și durerea de burtă + slăbiciune ca și în orice boală.

Ieri am făcut febră toată ziua + am avut diaree.

Astăzi am făcut mai puțină febră. Dar diaree tot există.

Cum sunt slăbuț, nu pot nici mânca. Manânc doar biscuiți, bekerolls.

Am uitat să menționez că și ieri am vomat, dar doar biscuiții ( pentru că doar aia I am mâncat).

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul151):

Atunci du-te la medic, daca nimic din ce-ti spunem nu-ti convine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este dintr-o dată. Este momentul când procesul a devenit perceptibil.

| relian a răspuns:

Febra apare din senin,asta daca apare asa cum spui tu daca o fi cauza fiziologica.
Pt ca daca ar fi un agent patogen,nu conteaza ce este,bacterie,ciuperca,"virus" nu faci febra,mai intii organismul incearca sa rezolve agentul strain folosind doara sistemul imunitar si doara cand vede ca nu se poate asa,de abia atunci ridica temperatura si spunem ca avem febra.

Febra cum a zis cineva se face si din alte cauze,nu doara ca ai avea in organism un agent patogen.
Deci trebuie sa afli cauza,daca infectie nu ai,atunci cum a zis careva insolatie,sau mai stiu eu ce alte cauze fizilogice or mai determina aparitia febrei.
Poti face febra si de la o substanta chimica,de exemplu te musca un sarpe,faci febra,faci un vaccin de asta dubios faci febra laughing organismul nu stie ca nu-i agent patogen,el stie doara ca nu poate face fata si crede ca ridicind temp slabeste agentul patogen,doar ceva agentul patogen nu exista.

De aia cand doctorul iti da ceva pilule care sa reduca febra,atunci fi sigur ca nu ai nici un virus,nici o bacterie in organism,ai febra din alte cauze,unele nestiute nici astazi,unele la care se cunoaste cauzele.
Ai putea face febra si asa cum s; pui rapid,daca ai un agent de asta patogen,bacterie,virus care intra si sistemul imunitar il detecteaza atunci,rapid, deci il detecteaza, ia amsuri, nu reuseste sa elimine acel agent intr-un timp X asa ca cfreierul recurge la ridicarea temperaturii.
Dar temperatura aratata de tine nu-i cine stie ce, pentru ca temp normala este undeva la 37, tu ai masurat 38, ai fi putut sa fii nitel infierbintat de la caldura si aia sa fie tot.
Deci eu as zi ce ca nu ai avut, sau nu ai nici o febra nimic. Daca te simti bine si doara pe baza acestei masuratori iti faci griji, eu zic ca nu ai de lucru si cauti sa iti faci singur laughing

| Anonimul151 explică (pentru relian):

Poftim? Cum adică să fie de la căldură? E febră omule. Nu îmi caut de lucru sau ce ai mai zis tu.

Nu am făcut nici un vaccin "dubios" ca să fac febră. Pur și simplu, am avut frisoane. Și după febră, care a fost chiar și peste 38.00°C.

Dacă nu poți să mă ajuți nu mai răspunde. Nu pune răspunsuri, că eu zic doar așa că am febră etc.

Nu am fost "infierbântat".

Normal că mă îngrijorez. Omul când se simte așa, nu are chef de glume. Ci se gândește să se facă mai repede bine.

Nu cred că e ceva amuzant în întrebarea asta. Deci nu văd rostul de ce te amuzi.

| relian a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu ma amuz,bati cimpii,ti-am explicat cand poti avea febra,nu-s doctor si nimeni pe aici nu-ti poate spune ceva,apoi tu sa te simti bine.
Nici doctor de ar fi pe aici nu te-aer ajuta cu nimic,trebuie sa te vada un medic fata in fata,nu pe net.
Deci vorba cuiva ai un agent patogen,organismul la dibuit rapid,probabil na putut sa il elimine,asa ca trecut la faza a doua,ridicarea temperaturii.
Asa ca mergi la medic,sa vada ala despre ce este vorba.
Ca am pus maimutoul ala care ride,am pus la fraza aia banuita,deci in caz ca ti-ai facut doara griji pe baza unei masuratori.

Deci pe viitor invata sa citesati si sa si pricepi ce citesti ok? Mai vii si ca nu mai zic ca ce sa intrebi pe altii daca e ceva de ris,pentru ca eu mas amuza pe baza febrei tale.
Deci daca nu pricepi ce iti scrie cineva,nu,mai bate toba,treci mai departe.
Se pare esti cam depasit de multe,e ok pe viitor o sa te ocolesc.
In loc sa multumesti ca am raspuns,indiferent ce am raspuns,tu ar trebuie sa iti vezi de treaba,deci daca nu multumesti cuiva ce iti raspunde, stai in banca ta.
Dar nu, tu trebuie sa vii sa trompetezi laughing ia uite ce zice ala, mi-a luat papusa, te duci plingind la mama, pfff mai sinteti de astia pe aici?

| LPCTSTR a răspuns:

Febra indica o infectie, mai bine spus ai luat un virus sau o bacterie. Daca zici ca ai frisoane, inseamna ca e un virus mai puternic decat o raceala uzuala, cel putin pot spune asta din proprie experienta.

| Anonimul151 explică (pentru LPCTSTR):

Știu că indică o infecție. Însă chiar nu înțeleg, chiar așa dintr-o dată. Am fost bine toată ziua, nu am avut probleme.

Răceală am avut acum câteva săptămâni, și atunci cu febră tot așa. Doctorița de familie mi-a dat antibiotic, pe care l-am luat cât a zis.

Nu știu dacă e răceală. Gatul, capul, nu mă dor, și nici dureri musculare nu am.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Anonimul151):

Pai poate perioada de incubatie a tinut pana seara, ori infectia a ajuns sa scape de sub control abia seara.
E bine ca nu te dor restul, ia analgezice/medicamente dedicate gripei care acopera si frisoanele si incearca sa-ti iei gandul de la durere.

| Anonimul151 explică (pentru LPCTSTR):

Probabil.

Febra a cam scăzut dar extrem de greu. Tot mai am. Și da e extrem de bine ca nu mă doare ceva.

Medicamente, am luat acum 2 ore. Acum, urmează să mai i au și să sper să îmi treacă.

Gândul nu îmi este la durere. Gândul e de fapt la febră, și tot îmi spun să îmi scadă odată ca să nu ajung la spital. Pentru că dacă ajung, o să îmi fie mult mai rău decât sunt acum. Aici mă refer, o să îmi scadă toată starea bună. Eu urăsc să mă duc la spitale. Cât pot încerc să mă tratez acasă. Doar când e nevoie mare mă duc... Nici atunci nu aș merge.

| NLS a răspuns:

Poate fi din cauza maselelor de minte,
sau daca ai o infectie dentara (punga de puroi la masea sau la gingie).

Febra mai poate fi o urmare a unei insolatii (daca a fost foarte cald astazi si ai stat mai mult afara).

Sau... o infectie cu covid.
Eu si fratele meu am avut in luna mai, din senin, si am facut ambii febra 38.5 timp de 3-4 zile.

Sau o alta infectie in organism, inclusiv cele de tip rujeola, rubeola, oreion... (daca nu le-ai avut).

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Știu că poate însemna o infecție. Infecție, pungă de puroi nu am.

La fel nici insolație. Cat am stat afară, am stat la umbră, nicidecum la soare.

Covid, nu știu. În iarnă mi-am făcut un test și ar fi ieșit două linii. Una foarte clară, și una puțin mai ștearsă. Însă se vedea. Doctorița de familie a zis că e negativ. A fost test covid din acela nazal.

Infectii de genul ăsta, nu am avut însă sigur se manifesta în alte simptome.

Am mai făcut acum câteva săptămâni febră. La fel. Însă am fost la doctorița de familie, și mi-a dat antibiotic. Pe care l-am luat, exact câte zile a zis ea.

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Chestia e că nu mă doare capul, gatul. Și nici dureri musculare nu am.

Efectiv, m-a luat dintr-o dată. Nimeni nu e răcit sau a făcut febră din casă. Deci nu pot spune că am luat de la cineva... această "Gripa".

După raceala de acum câteva săptămâni, după antibiotic mi-a trecut. Însă acum să mă I a din nou așa dintr o dată...
E destul de enervant... Nu îmi place când sunt așa. Cum nu place nimănui când e bolnav...

Și acum cu febra asta. Am băut medicamente, dar îmi scade extrem de greu...

| NLS a răspuns (pentru Anonimul151):

Ia ceva sa o tii sub control, si cel mai recomandat ar fi aspirina.
Daca nu trece pana luni la amiaza, mergi la medic sa vada de la ce vine.

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Am mai luat ipubrofen acum aproape de o oră. Însă, acum am și vomat puțin. Am vomat, doar fleigmă din aceea. Scuze, însă acum nu găsesc cuvântul potrivit.

Nici rău nu mi-a fost. Mi a venit doar greață și după am vomat...

Dacă nu îmi trece o să merg nu voi avea ce face...

| Brizbriz a răspuns:

Covid
febra e in 99% din cazuri semn de infectie in organism

| Anonimul151 explică (pentru Brizbriz):

Febră se face și când există alte infecții. Nu e 100% covid. Și înainte de covid oameni au făcut febră.

Dar oricum, o să îmi fac un test să văd...

| Brizbriz a răspuns (pentru Anonimul151):

"în 5 August | Anonimul151 explică (pentru Brizbriz):
Febră se face și când există alte infecții"... NEDEPISTATE

| Anonimul151 explică:

Vă întreb pe toți cei care ați răspuns la această întrebare.

E ceva de râs? Pentru că "domnul" relian se cam amuză pe tema acestei întrebări. Și nu înțeleg de ce.