| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Poate un medic sa consulte, sa pună diagnostic și sa prescrie medicamente cuiva din familia sa (fratelui)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai cum sa nu poata? Poate prescrie oricui, si lui insusi daca vrea, isi pune diagnostic, isi face reteta si aia e.
Nu exista o regula care sa nu-i permita asta.

Nu e ca in instanta ca nu are voie sa te judece o ruda.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate, nu exista nici o interdictie legala in acest sens.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poate.

| Brizbriz a răspuns:

Vrei sa spui fara ca fratele sa fie prezent in fata medicului?

NU

orice consultatie trebuie facuta fizic, chiar s-a incercat online in pandemie si a iesit varza
iar medicamente care se dau numai cu reteta... IN NICI UN CAZ fara consultatie... PUNCT!

| mi25 a răspuns:

Da, poate. Nu poate lui sa-si prescrie reteta, certificat medical. Trebuie sa aiba si el si familia sa alt medic de familie.

| Amethyst01 a răspuns:

Da, nu e nicio problema.