Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Port lentile de contact zilnice si de fiecare data cand mi le pun, imi lacrimeaza ochii aproape plang. De asemenea trebuie sa am intotdeauna servetele ca sa imi sterg nasul si lacrimile. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa fii constient ca ochilor trebuie sa le dai si pauze de la lentileld e contact, ca se pot irita si in timp poti sa faci infectii sau complicatii.
Mai poarta din cand in cand si ochelarii, mai ales cand simti ca te ustura ochii, pentru 2-3 zile pune ochelarii.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Lentilele le port de max 2-3 ori pe saptamana, in rest port doar ochelarii. Problema asta se intampla doar cand le pun iar pe durata zilei nu prea mai am probleme. Merci oricum de raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mai bine sa te duci la oftalmolog sa iti faca un control detaliat sa vada ce anume ai. Poate ai ceva ce tu nu stii si nu trebuie sa porti lentile. Apoi,daca deja ai fost acum x luni in urma,du-te din nou,poate a "intervenit" ceva intre timp.
Aici nu iti poate rezolva nimeni problema,in cel mai rau caz,poti aplica un sfat de la cineva si sa iti faci mult mai rau.
Fiind vorba de vederea ta, care e foarte importanta, eu zic sa iei intiativa si sa te duci la doctor, chiar daca dureaza mai mult si mai dai si bani, e sigur si eficient, nu amana.
Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, ma voi duce neaparat. Inainte de a incepe sa port lentile am facut un control foarte detaliat, cu diferite aparate etc. merci de raspuns

| NAT0 a răspuns:

Hăăă. Ce-mi place, vezi dacă suntem fițoși și ne luăm lentile de contact în loc de ochelari? Hăh.
Și da, e normal.

| anonim_4396 explică (pentru NAT0):

Nu e vorba de a fi fitos. Uneori devine incomod sa port ochelarii, mai ales iarna si atunci can inot sau cand practic alte activitati sportive.

| tickey a răspuns:

Nu port lentile dar nu cred ca ar fi trebuit sa fie senzatia nici chiar asa... poate iti irita ochii, cel mai bine e sa te duci de unde leai luat si sa intrebi daca e normal.

| Lola203 a răspuns:

Buna! O prietena de-a mea are lentile permanente sau ceva de genul, nu stiu exact cum se numesc. Ideea e ca le poate purta o perioada non-stop, gen vreo 3 luni le poarta zi si noapte, nu e nici o problema daca doarme cu ele. Incearca sa cauti, mi se par mai practice, scapi de grija de a le pune si da jos zilnic. Si ca sa-ti raspund la intrebare, nu cred ca e normal, in cazul tau cred ca ochii resping lentilele sau poate ai ochii prea uscati. Mie mi se intampla cu cele pe care le aveam, dar ale mele erau doar pentru culoare deci nu trebuia sa le port chiar zilnic.

| maricicadivorțata a răspuns:

S-ar putea deja sa fie deja cuzul sa le schimbi

| Anonimanonim453 a răspuns:

Daca se intampla de mult timp nu, nu e normal. Daca le ai nu de mult timp e probabil de la faptul ca ochiul trebuie sa te obisnuiasca cu lentila.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimanonim453):

Am inceput cu cateva luni in urma sa le port, si tot aceeasi senzatie am