| Ode34 a întrebat:

Buna!

Port ochelari de 10 luni... Dioptria -0, 50 la ochiul stang iar la cel drept, ceva mai maricica, -1, 50 dioptria! Mi-am zgariat putin lentila dreapta(din sticla). Precizez ca nu ma deranjeaza asa tare,insa am impresia foarte putin ca sunt aburiti in partea aia (in exterior,rectific, foarte putin).

Trebuie sa merg la oftalmolog sa-mi schimbe lentila? Lentila este de -0, 50, parca, desi eu am -1, 50 la ochiul drept happy Mi s-a spus ca eu trebuie sa o iau treptat. (am astigmatism miopic si ochelari permanenti). Tocmai am fost acum o saptamana la oftalmolog,la control, si nu am observat zgarieturile de pe lentila, poate nu erau atunci, nu stiu. big grin

Deci este vreo problema daca mai astept pana la urmatorul control (anul viitor) unde o sa-mi puna lentile cu dioptrii mai mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MalinaIoana a răspuns:

Mie mi se pare ca sunt zgariati cateodata... incearca sa-i speli bine. eu ii spal cu sapun lichid. folosesc si servetele umede pentru ochelari. daca sunt zgariati intr-o parte si nu te incomodeaza, nu cred ca e nevoie sa-ti schimbi lentila, dar daca te deranjeaza oricat de putin, fa ceva.
Semnat, o fata cu dioptrii
mult mai mari