| eliza7943 a întrebat:

Buna prieteni!
De ieri a inceput sa ma doara maseaua, durere fiind doar cand apas pe ea... acum cateva luni am fost sa-mi curat maseaua care era cariata si pe langa asta aveam o infectie care a dus la scoaterea nervului, este posibil sa se faca din nou infectie? Ideea este ca acum, nu-mi permit sa imi fac dantura si sunt nevoita sa iau pastile momentan, ce credeti ca ar putea fi?
Am luat de la farmacie Tador pe care l-am luat ieri si mi-a trecut dar acum a revenit din nou durerea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi din nou la dentist.

| sierra1 a răspuns:

~a inceput sa ma doara maseaua...ce credeti ca ar putea fi?~

evident că răspunsul e la stomatolog, vizitează-l!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mergi măcar să îți pună un calmant, chiar dacă nu începi tratamentul/ lucrarea.
Ori, roagă-l să îti prescrie un antibiotic și un analgezic pe bază de rețetă medicală pentru a îndepărta infectia, in cazul in care bacteriile s-au adunat din nou.
Știu că dacă e scos corect nervul, apoi plombată nu ar mai trebui să existe probleme. Dar poate ca nu a curățat complet și durerea a revenit (poate că ai stat și in curent, dar oricum, curentul "atacă" doar o măsea bolnavă, nu una sănătoasă).
Dacă durerile se intensifică, te sfatuiesc să mergi la un stomatolog, fiindcă cu durere continuă e greu să reziști. Chinui și tot pe scaunul lui vei ajunge...

| Zuzu1991 a răspuns:

O plomba NU egal dantura
si daca doare inseamna ca a ajuns la nerv... nu te duci la dentist ACUM, ramai fara dinte, iar asta DUPA CE AI PLACEREA cu antibiotice si umflat jumatate de fata

deci, nu te duce la dentist, nuuuuuuuuuuu