| annnna1234 a întrebat:

Prietenul meu a fost diagnosticat cu formatiune tumorala la femur. S-a lovit intr-un fier la genunchi in luna ianuarie si de atunci a tot fost la medici care i-au zis diverse lucruri si in urma cu o luna a fost la Bucuresti. In urma scintigrafiei i s-a pus diagnosticul de tumora dar o sa aflam daca e maligna sau benigna in urma biopsiei si mai avem de asteptat. Insa doamna doctor de la scintigrafie i-a zis ca trebuie operat si apoi tratat cu citostatice sau tratat si apoi operat dar ca nu stie daca este maligna sau benigna. Intrebarea mea este urmatoarea: in cazul tumorilor benigne (necanceroase) se iau citostatice? Si daca e maligna ce este de facut? Se poate trata definitiv avand in vedere ca nu are metastaze? Rog persoanele care au trecut prin asta sau au cunostinte medicale sa imi raspunda. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In cazul tumorilor benigne nu se face chimioterapie, insa probabil tumora are semne imagistice de malignitate. Totusi, diagnosticul de malignitate si indicatia de chimioterapie se fac numai pe baza biopsiei. Daca este maligna, exista diferite tratamente, chirurgicale si medicale. Este important ce forma de tumora este si cat de agresiva (din punct de vedere histologic). daca aveti certitudinea ca nu are metastaze (certificat prin PETscan sau CT), atunci sansele de vindecare sunt mari (poate chiar peste 50%)

1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

Sigur nu va lua citostatice in cazul in care formatiunea se va dovedi a fi benigna.
Daca va fi malign atunci probabil va fi indepartata chirurgical si va face si altfel de tratamente, dar exact ce si cum asta doar oncologul va putea spune.
Nu cred ca poate garanta cineva ca se poate trata definitiv adica vindeca in caz ca este malign.