| annnna1234 a întrebat:

Prietenul meu fumeaza si vreau sa il fac sa renunte la acest viciu. Stiu ca nu il pot forta si ca trebuie sa fie vointa lui, dar el mi-a zis de foarte mult timp ca ar vrea sa se lase de fumat si ca ar trebui sa nu il mai las eu. Dar de atunci fumeaza tot mereu desi zice ca ar vrea sa renunte. Inainte fuma un pachet pe zi, acum le-a scazut la jumatate. Dar nu reuseste sa le lase de tot, nu stiu ce se intampla. Am citit recent cartea lui Allen Car - In sfarsit nefumator (eu fiind nefumatoare, dar am vrut sa citesc despre asta ca sa il inteleg, sa inteleg ce simt ei) si m-a ambitionat pe mine, mi-am dat seama ca oricine se poate lasa de fumat, totul e sa vrea! Ma deranjeaza acest viciu enorm si de cateva zile ma obsedeaza gandul asta. El promite ca se lasa dar nu face nimic. Ar trebui sa ii mai explic riscurile la care se supune si faptul ca eu chiar imi doresc asta sau sa il las in pace sa nu creada ca pun presiune? Tine foarte mult la mine, inainte de mine a fost singur un an de zile si era cam deprimat de conditiile de la munca, de oameni etc. Deci ma apreciaza si chiar incearca sa faca multe pentru mine. Dar daca nu renunta la fumat cred ca la un moment dat m-as desparti de el, chiar daca e o nebunie, pentru mine conteaza mult. Fostul meu prieten a murit de cancer si desi nu avea legatura cu fumatul, stiu ce inseamna boala asta. De asemenea bunicul a murit de cancer la plamani datorita fumatului. Iar eu sunt din fire o persoana mai grijulie. Considerati ca ar fi bine sa il sacai? As putea sa ii pun conditia ca daca nu se lasa ne despartim? Ajutati-ma va rog. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu am incetat in a mai fuma din data de 09.12. 2015 iti spun sincer, am fumat (doar) 8 ani, si in primele zile, imi venea sa fumez lavabila de pe pereti. Cert e ca, primele 2 3 saptamani va fi un chin, apoi din ce in ce mai usor, eu primele 2 3 saptamani am zis ca mor, nu imi vedeam viata fara tutun.Acum a inceput sa moara senzatia din ce in ce mai repede, efectiv se va dimiuna pana va uita de ele.Insa un fumator, chiar daca numai fumeaza, tot fumator va muri.Om al dracu nu e ala care nu fumeaza, nici ala care incearca sa se lase, ci ala care numai pune tigare in gura deloc sub nici o forma.Am mai avut o tentativa de o luna, apoi am luat sa ma prostesc cate o tigare, si le-am luat iar pe toate. xD

| Florentina9210 a răspuns:

Eu nu as sta cu o persoana care fumeaza. Respiratie urat mirositoare+plamanii sunt praf!

| annnna1234 explică (pentru Florentina9210):

La fel spuneam si eu pana acum cateva luni. Nu acceptam asta in ruptul capului. Apoi m-am resemnat cu gandul ca majoritatea sunt fumatori si ca daca ma inteleg cu el si e baiat bun nu are rost sa pun problema asa. Si am incercat eu sa cred ca nu ma afecteaza, si am reusit. Dar acum cand am inceput sa tin mai mult la el a inceput sa ma afecteze foarte rau. Sunt foarte stresata de chestia asta si nu mai pot accepta.

| alexandru0sorin a răspuns:

Eu zic, ana, sa porti o discutie serioasa lunga cu omu, sa afli daca vrea cu adevarat sa se lase, ca una zice alta face. daca vrea cu adevarat impune-te si nu-i mai permite sa se abata.

| CoOoLLa a răspuns:

Dacă e dependent ca mine și se lasă dintr-o data intra în sevraj (vezi ca am pus eu o întrebare la mine pe cont sa vezi ce simptome poate avea ) dacă îi vrei binele lasă. l sa fumeze

| annnna1234 explică (pentru CoOoLLa):

Sevrajul trece la un moment dat, nu dureaza toata viata si nu se moare din asta. Si iti face mai putin rau sevrajul decat fumatul, trebuie sa te gandesti si la efectele in timp. Tocmai pentru ca ii vreau binele, nu pot sa il las sa fumeze.

| annnna1234 explică (pentru annnna1234):

Stiu ca probabil o sa imi sara lumea in cap ca majoritatea oamenilor fumeaza, ca si daca fumezi si daca nu fumezi tot o sa mori, dar cu toate astea sunt sigura ca toti constientizeaza ca e nociv. Prietenul meu a stat de 2 ori timp de 6 ore cu mine, timp in care nu a fumat nici macar o tigara. Cred ca avand in vedere treaba asta, ar putea renunta de tot daca si-ar dori.

| CoOoLLa a răspuns:

Unchimiu și mătușa mea fumează câte 2 pachete la zi de la 15 ani și acum au 48 nu ai nimic

| annnna1234 explică (pentru CoOoLLa):

Dar sunt si oameni care se imbolnavesc si nu poti sti din ce categorie faci parte. Adica este un risc asumat totusi.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru CoOoLLa):

Man nu stiu ce sa zic, dar as dori numai sa atentionez ca contraargumentele anectodatele sunt un cacamaca, o eroare statistica pe care oamenii nu pot sa o pricepe.

doar pentru ca x si y n-a patit nimic si sunt sanatosi nu inseamna ca nimeni altcineva n-are sa pateasca nimic. si in + pentru fiecare unchi si matusa exista si un bunic ca al anei.

singurul lucru relevant in asemenea cazuri sunt studiile de anvergura si alea au dovedit clar ca fumatul e periculos.

plus ca "daca i vrei binele lasa-l sa fumeze" e o prostie de asemenea. se poate lasa lent si fara sa intre in sevraj. poate sa inlocuiasca tigarile cu plasturi cu nicotina si sa renunte incetul cu incetul de tot.

te rog lasa dumele deoparte pe situl asta si da raspunsuri serioase, CoOoLLa.

| suntserios a răspuns (pentru CoOoLLa):

Inca

| CoOoLLa a răspuns:

Vezi sa nu fie motivul despărțirii voastre insistenta ta în a se lăsa el de fumat. bafta