| Melonnn a întrebat:

Privitul la calculator mai multe ore pe zi, poate duce la orbire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Charger007 a răspuns:

Buna privitul la Pc sau Tv prea mult poate duce la probleme lumina ochiului. In ce sens? Daca stai prea aproape si fata Tv-ului sau Pc-ului poate sa duca la miopia ochii ( adica la probleme cu vederea la distanta ) sau antremiopie pe scurt la apropiere sau nu poti vedea lucrurile de aproape si de aici pot aparea ameteli tulburari, moleseala lesin indiferent de Pc, etc.
Sfatu meu pentru tine este sa te joci sa u sa privesti Pc-ul pe zi in jur de 4-5 ore maxim. Altfel pe viitor s-ar putea sa ai neplacerea de a purta ochelari de vedere (pentru o perioada, insa scapi cu o operatie cu laser). Succes. Sper ca tiam putut fi de folos. O zi buna. Funda?

| dyya888 a răspuns:

NU ORBESTI! Dar iti poate deteriora vederea. Depinde de monitor. Cele cu tub afecteaza.

| Daniel9909 a răspuns:

Nu,dar o sa ai prbleme cu vederea

| Kid1997 a răspuns:

Salut,nu vrei orbi daca stai multe ore pe zi, maxim 2 ore se sta la calculator, dar nimeni nu poate sta 2 ore.