| anonim_4396 a întrebat:

problema este urmatoarea: prietenul meu s-a lovit la genunchi intr-un fier in ianuarie. in februarie a fost la medic si in urma unei radiografii i s-a zis ca are fisura de rotula si piciorul a fost pus in ghips 11 zile. dr i-a zis apoi ca e bine dar tot il durea si era umflat. a fost la alt medic care i-a zis ca pare a fi apa dar nu se vede la radiografie si trebuie sa isi faca investigatii la tesuturile moi si a fost trimis la Bucuresti. acolo i-au facut tomografie, analize de sange, radiografie la plamani, biopse si urmeaza sa faca scintigrafie. asteptam rezultatul biopsiei dar doctorul a zis ca sigur e tumora. simt ca innebunesc 3 saptamani. se poate sa fie maligna? oare sunt mari sansele? de la obanala lovitura? si daca e oare se poate trata complet? va rog sunt disperata straight face stiu ca am greseli gramaticale dar sunt de pe mobil. va rog raspundeti-mi straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Este posibil ca in urma loviturii sa se format un testut de reparatie ciudat asemanator cu vreo formatiune si atunci medicii sa fi recurs la asemenea analize poate nu este nimic grav si v-ati speriat degeba, dar ei trebuie sa stie daca acolo este ceva sau nu, si sa trateze corect.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Noi astia de pe TPU nu avem pregatirea medicala necesara sa-ti putem spune ce se poate intampla sau care sunt sansele. Asculta medicii si nu te lua dupa vorbele celor nepregatiti pe domeniul asta.

| Anisoara961 a răspuns:

RUGACIUNE LA TIMP DE BOALA

Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filofteia, ne rugam tie cu genunchii plecati si cu lacrimi fierbinti. Adu-ti aminte de neputinta firii omenesti, care cuprinde si impresoara pe tot muritorul, de la nastere, intocmai ca mrejele paianjenului. Intru aceste mreji fiind cazuti si noi, smeritii, si neputand scapa de ele fara ajutorul lui Dumnezeu, te rugam pe tine sa ne fii mijlocitoare catre Dansul. Ca El Insusi te-a preamarit si te-a trimis la noi in tara, ca s-o aperi si s-o pazesti de toate rautatile.
Asa, Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filoftee, milostiveste-te spre lacrimile batranilor, spre suspinele maicilor, spre cererile pruncilor si spre noi, care cadem cu genunchii plecati si cerem, prin rugaciunile tale cele sfinte, ajutor si mantuire din supararile ce ne cuprind. Caci stim, Sfanta mucenita, ca pentru pacatele noastre patimim acestea toate, adica: boli, saracire, prigoniri de la vrajmasi, neploaie la vreme si alte asemenea rele. Pentru aceasta cadem la milostivirea ta, ca sa nu patimeasca si cei nevinovati din pricina noastra. Fie-ti mila si roaga-te lui Dumnezeu pentru noi, ca sa strigam tie: Bucura-te fecioara, mare mucenita Filofteia. Amin.

PSALMUL 90

Cel ce locuieste in ajutorul celui Preainalt, intru acoperamantul Dumnezeului cerului se va salaslui.
2. Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu esti si scaparea mea; Dumnezeul meu, voi nadajdui spre Dansul".
3. Ca El te va izbavi din cursa vanatorilor si de cuvantul tulburator.
4. Cu spatele te va umbri pe tine si sub aripile Lui vei nadajdui; ca o arma te va inconjura adevarul Lui.
5. Nu te vei teme de frica de noapte, de sageata ce zboara ziua,
6. De lucrul ce umbla in intuneric, de molima ce bantuie intru amiaza.
7. Cadea-vor dinspre latura ta o mie si zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
8. Insa cu ochii tai vei privi si rasplatirea pacatosilor vei vedea.
9. Pentru ca pe Domnul, nadejdea mea, pe Cel Preainalt, L-ai pus scapare tie.
10. Nu vor veni catre tine rele si bataie nu se va apropia de locasul tau.
11. Ca ingerilor Sai va porunci pentru tine ca sa te pazeasca in toate caile tale.
12. Pe maini te vor inalta, ca nu cumva sa impiedici de piatra piciorul tau.
13. Peste aspida si vasilisc vei pasi si vei calca peste leu si peste balaur.
14. "Ca spre Mine a nadajduit si-l voi izbavi pe el, zice Domnul, il voi acoperi pe el, ca a cunoscut numele Meu.
15. Striga-va catre Mine si-l voi auzi pe el; cu dansul sunt in necaz si-l voi scoate pe el si-l voi slavi.
16. Cu lungime de zile il voi umple pe el, si-i voi arata lui mantuirea Mea".

RUGACIUNE CATRE SFANTUL DUH

Doamne, Imparate ceresc Mangaietorule, Duhule adevarat, milostiveste-Te, spre mine, pacatosul robul Tau, si ma miluieste si-mi iarta mie nevrednicului toate cate am gresit Tie, astazi, ca un om, si mai rau decat un om, pacatele mele cele de voie si cele fara de voie, cele stiute si cele nestiute, care sunt din tinerete si din obiceiul cel rau si care sunt din voia cea sloboda si din lene; ori de m-am jurat cu numele tau, ori de l-am hulit in gandul meu, sau pe cineva am ocarat, sau pe cineva am clevetit intru manie, sau am scarbit pe cineva, sau de ceva m-am maniat, sau am mintit, sau fara de vreme am dormit, sau vreun sarac a venit la mine si nu l-am luat in seama, sau pe fratele meu l-am scarbit, sau m-am sfadit, sau pe cineva am osandit, sau m-am marit, s-au m-am trufit, sau m-am maniat, sau, stand la rugaciune, mintea mea s-a aplecat spre vicleniile acestei lumi, sau razvratire am cugetat, sau prea m-am saturat, s-au m-am imbatat, sau nebuneste am ras, sau ceva rau am cugetat, sau frumusete straina am vazut si cu dansa mi-am ranit inima, sau ce nu se cuvine am grait, sau de pacatul fratelui meu am ras, iar pacatele mele nu le-am socotit, sau de rugaciune nu m-am ingrijit, sau altceva rau am facut si nu-mi aduc aminte; ca acestea toate si mai mari decat acestea am facut. Miluieste-ma, Stapane si Facatorul meu, pe mine, lenesul si nevrednicul robul Tau, si ma usureaza si ma slobozeste si ma iarta, ca un bun si de oameni iubitor. Ca, in pace, sa ma culc si sa dorm, eu pacatosul si necuratul si netrebnicul, si sa ma inchin si sa cant si sa preaslavesc preacinstitul Tau nume, impreuna cu al Tatalui si cu al Unuia Nascut Fiului Sau, acum si pururea si invecii vecilor. Amin.

RUGACIUNE LA NECAZURI SI SUPARARI

Doamne, viforul necazurilor se ridica asupra noastra si au intrat ape la sufletele noastre, dar intru Tine este toata nadejdea noastra. Tu cunosti pricina raului care ne apasa. La Tine perii capetelor noastre sunt numarati. La Tine deci scapam si pe Tine te rugam sa departezi de la noi orice rau pierzator de suflet si sa ne ajuti a birui toate ispitele care ne invaluie, ca Tu esti intarirea, scaparea si izbavitorul nostru, Hristoase Dumnezeule, si Tie slava inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin.

RUGACIUNE PENTRU DOBANDIREA RABDARII

Doamne, Dumnezeul nostru, Care ai rabdat prigonirile, batjocurile si chiar moarte pe cruce pentru mantuirea noastra, Cel ce ai spus ca "prin rabdarea noastra veti dobandi sufletele voastre", arata-mi mie, pacatosului, milele Tale cele bogate si daruieste-mi duhul rabdarii, ca sufletul meu cel incercat sa dobandeasca alinare.
Vezi deznadejdea care ma ispiteste, vezi incercarea prin care trec si ajuta-mi sa ies din ea curatit de pacate si pregatit sa-Ti slujesc in toate zilele vietii mele, si sa slavesc Numele tau cel sfant, cantand impreuna cu toti ingerii si sfintii: Aliluia!

PSALMUL 45

Dumnezeu este scaparea si puterea noastra, ajutor intru necazurile ce ne impresoara.
2. Pentru aceasta nu ne vom teme cand se vor cutremura muntii in inima marilor.
3. Venit-ai si s-au tulburat apele lor, cutremuratu-s-au muntii de taria Lui.
4. Apele raurilor vestesc cetatea lui Dumnezeu, Cel preainalt a sfintit locasul Lui.
5. Dumnezeu e in mijlocul cetatii, nu se va clatina; o va ajuta Dumnezeu dis-de-dimineata.
6. Tulburatu-s-au neamurile, plecatu-s-au imparatiile; dat-a Cel Preainalt glasul lui, cutremuratu-s-a pamantul.
7. Domnul puterilor cu noi, sprijinitorul nostru, Dumnezeul lui Iacob.
8. Veniti si vedeti lucrurile lui Dumnezeu, minunile pe care le-a pus Domnul pe pamant.
9. Pune-va capat razboaielor pana la marginile pamantului, arcul va sfarama si va frange arma, iar pavezele in foc le va arde.
10. Opriti-va si cunoasteti ca Eu sunt Dumnezeu, inalta-Ma-voi pe pamant.
11. Domnul puterilor cu noi, sprijinitorul nostru, Dumnezeul lui Iacob.

si evident, PSALMUL 50

Doamne ajuta!

Lasa-i pe medici ca ei o sa-l imbolnaveasca mai tare.