| girl2009 a întrebat:

Pun această întrebare pentru mama mea. În caz că vă ajută, are 46 de ani. De vreo câteva săptămâni, mamei îi curge sânge din nas o dată la câteva zile și o doare capul încontinuu. Ce poate să aibă? Sunt foarte îngrijorată!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta trebuie sa mearga la medic de urgenta, fiindca problemele de sanatate netratate, nu se vindeca singure si risca sa cada pe jos si sa faca comotie cerebrala.
Poate sa aiba tensiune foarte mare sau chiar tumoare pe creier. Dar ignoranta nu ajuta, dimpotriva, agraveaza situatia si daca ajungeti prea atrziu la spital, posibil sa nu mai aibe sanse de recuperare.
Are urgent nevoie de o consulatie la un neurolog si eventual un RMN sau CT scan, la cap.

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vreun vas de sange spart, vreo tumora care face nasol... si voi ce asteptati, sa moara? De ce mama dracului nu ati sunat la salvare pana acum? Medic de familie nu aveti?

| WhiteLife a răspuns:

Poate fi un semn al tensiunii marite (dar pot fi multe cauze). Mergi la medicul de familie si nu mai astepta. Nici nu te pune sa iei de la farmacie medicamente dupa ureche, pentru ca daca nu tratezi cauza, problema nu va trece.