| Cristinuș24 a întrebat:

Recent am fost la oftalmolog si aparent am miopie la ochiul stang (-2), iar ochiul drept este normal. Nu am probleme, vad bine la departare(doar cand imi acopar ochiul drept cu mana vad in ceata cu stangul). In viitor o sa se agraveze? Adica o sa vad in ceata cu ambii ochi? Trebuie sa port neaparat ochelari acum? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

Miopia avansează indiferent dacă porți ochelari sau nu. Ochelarii sunt folosiți doar pentru a corecta defectul ochiului. O metoda prin care poți să încetinești(nu să oprește) este purtarea unor lentile speciale, dar foarte costisitoare care necesita o deosebita atenție plus controale mai dese și mai amănunțite. Bănuiesc că ai fost deja la un medic oftalmolog de la care ai aflat dioptriile, care probabil a scris o rețetă pentru ochelari. Diferența dintre cei doi ochi mi se pare foarte mare. Defectul acesta trebuie corectat prin purtarea de ochelari. Acum probabil ca nu-ți dai seama, dar pe viitor nu vei mai putea să vezi la tablă nici din prima/a doua bancă, nu vei putea distinge fețele oamenilor sau să vezi subtitrarea de la televizor sau chiar cinema.Totul o să arate ca o ceață colorată. Nu are rost să te chinui cu asta cât timp ai posibilitatea de a vedea normal.
În prezent (la 15 ani) am pentru OD: -2, 50 iar pentru OS: -2, 25. Până la vârsta de 18 ani pot sa ajung aproape sau chiar la -4. Din 6 în 6 luni (sau cât de des se cere) se face o altă consultație pentru a stabili dacă dioptriile au crescut(caz in care se schimba lentilele).

| Cristinuș24 explică (pentru Horus35):

Chestia e ca urasc sa port ochelari, dar am auzit ca pot sa fac operatie pe la 21 de ani si nu o sa mai am miopie.

| Horus35 a răspuns (pentru Cristinuș24):

Cu purtatul de ochelari poți să te obișnuiești, chiar să nu-i mai simți. Devin incomozi in unele situații cum ar fi atunci când stai cu capul pe pernă și vrei să te uiți la televizor, dar pentru mine sunt absolut necesari. Poate o să-ți placă mai mult dacă reușești să găsești o ramă care să ți se potrivească.

8 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Miopia fara ochelari avanseaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Avanseaza si cu ochelari.

| Cristinuș24 explică (pentru anonim_4396):

Daca port ochelari avanseaza mai greu? Sau nu mai are rost sa port ochelari?

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ochiul creste, iar dioptriile se pot schimba. Odata modificate si ochelarii trebuie adaptati.

| Uvox a răspuns:

Da trebuie. Da se va agrava. Gandeste-te ca efortul se duce pe ochiul bun si mai intervine si înaintarea în vârstă.

| Cristinuș24 explică:

Am 15 ani.