| LaElly11 a întrebat:

Bună! Recent m-am apucat să fac exerciții fizice pentru a-mi îmbunătăți aspectul fizic, cât și pentru a renunța la sedentarism. Mi-aș dori și să scad în greutate aproximativ 2-3 kilograme. Vreau totodată să am și o alimentație corespunzătoare, însă nu prea știu cum și cu ce să încep. Am nevoie, vă rog, să îmi recomandați un site/aplicație sau o carte bună unde pot gași rețete pentru toate cele 3 mese ale zilei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu ai nevoie de cărți. Jonglezi cu câteva alimente importante:
carnea de pui/curcan
Carnea de porc (cea tocată, poți alege cu mai puțină grăsime)
Legume proaspete/congelate
Fructe /semințe
Ouă/lapte/brânză slabă

Cu aceste alimente poți prepara 20 de feluri de mâncare, ca să și enumăr câteva, ciorbă de perișoare, de pui a la grec, tocăniță de pui, de porc, poți face la grătar cu legume, mie îmi place foarte tare spanacul cu pulpe de pui, foarte slab în calorii acest fel și foarte sănătos.

| ofataoarecare120 a răspuns:

Nu ai nevoie foarte mult de rețete de mâncare, trebuie sa fii într-un deficit caloric, adică sa mănânci mai puține calorii, poti cauta pe google cum îți calculezi necesarul caloric. E bine sa ai 3 mese pe zi si 2 gustari. Încearcă sa cauți alimente bogate în proteine, bea cel puțin 2, 5 l de apa pe zi, dormi între 7 si 8 ore