| lalamica a întrebat:

Recent mi-am facut analize hormonale la recomandarea medicului ginecolog, iar pe langa aceste domnul doctor mi-a dat sa fac si glicemia provocata. Pe stomacul gol mi-a iesit glicemia 98 iar dupa ce am baut glucoza si am repetat analiza glicemia a iesit 88 iar insulina putin marita. Nu am reusit sa ajung la un diabetolog dar intentionez sa merg dupa ce termin cu sesiunea, pana atunci poate aveti niste sfaturi sau poate cunoasteti astfel de situatii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la diabetolog, ci la ginecolog si, la nevoie, la endocrinolog. Ai rezistenta periferica crescuta la insulina si, probabil, ovare polichistice. Exista un tratament foarte bun pentru aceasta afectiune. Nu este nici o urgenta, atata timp cat nu iti este rau (poti sa te simti extenuata de la glicemia prea mica, cand am avut aceeasi problema, ajunsesem la glicemie 45 si ma tineam de ziduri dimineata in drum spre serviciu)

3 răspunsuri:
| AlexRv a răspuns:

Bună Ialamica!

Păi nu pare diabet ba din contra chiar normal.

| lalamica explică:

Am fost la ginecolog si mi-a dat sa iau Meguan 500mg timp de o luna insa aveam zile in care ma simteam destul de rau probabil imi scadea glicemia prea mult pentru ca dupa ce manvam ceva dulce imi mai reveneam.

| Brigaela a răspuns (pentru lalamica):

Este cel mai bun tratament, dar trebuie sa il faci mult mai multa vreme. Probabil ti l-a prescris doar o luna pentru a vedea cum te simti. Daca te alimentezi corect, meguanul nu iti scade glicemia si nu ai nevoie sa apelezi la dulciuri. Trebuie isna sa ai mese regulate si corecte nutritional.