| Anca95 a întrebat:

Buna!
Referitor la Dieta Dukan. In faza de atac am voie sa mananc spre exemplu dimineata carne, la pranz carne, seara carne? Ati tinut-o cat ati slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, nu te mai lua după toate reclamele. Toată viața ai să ții diete?
Pa, pa.

| mymed a răspuns:

Faza de atac a dietei Dukan tocmai asta presupune - regim proteic. Nu e neaparat sa mananci doar carne, proteinele se gasesc si in alte alimente.
http://mymed.ro/dieta-dukan.html

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Ce bine o spus Legiuitoarea.Nu te lua dupa toate prostiile de diete.Ideea in viata ii sa echilibrezi ce bagi in gura cu ce consumi, sau in cazut slabitului un pic mai mare consumul decat bagatul in gura.Nu te lua dupa toate porcariile de diete.Pentru ca asa cum am mai spus de 1 milion de ori pe TPU numa,cand bagi dieta fie ca e cu mancare putina,sau deloc,corpu intra in stare de alerta(Criza) pentru ca nu are destula mancare, asa ca incetineste metabolismu sa nu consume atata energie, neconsumand energie, nu ai chef de nimic, nu ai energie, lesini din cauza nivelui scazut al glimeciei ( o patit sora mea de nu stiu cate ori pe strada si o primit o calatorie gratis cu duba alba cu girofare-recte ambulanta ) ai dureri de cap etc.Corpu intrand in stare de criza la fiecare ocazie cand are mancare, o sa depuna tot ce mananci ca grasime, de aia te ingrasi mai mult dupa o perioada de flamanzire.Ideea e sa mananci cat sa te saturi usor la fiecare masa, orice fructe intre mese si multa multa apa.Apa ii cel mai bun aliat in mentinerea siluetei.Nu are calorii,umple stomacu danduti senzatie de plin,umplandul diluaza acidul stomacal care daca e prea mult/concentrat iti da senzatia de foame,ajuta la amestecarea alimentelor mai bine,la obtinerea nutrientilor si vitaminelor din ele mai bine,si impinge alimentele spre eliminare mai rapid,eliminandule mai rapid,stau mai putin in intestine si absorb mai putine calorii, si ajuta si la durerea de cap. Durerea de cap in general eu o am in frunte si atunci stiu ca is deshidratat, pentru ca daca esti deshidratata, sangele e mai gros, circula mai incet, dupa mai putin oxygen la creier si ametsti usor/te doare capu.Deci vezi tu in cate moduri te ajuta apa? Uita de cei 2Litri care zic la TV, aia ajung pentru un sugar intr-o zi, tu ai nevoie de 7-8 intr-o zi si daca ii imparti la 14 ore cat esti treaza o sa vezi ca nu is nici pe departe multi mai ales vara cand transpiri si in casa.Trebe sa bei cam 100 ml dupa fiecare imbucatura la o mancare mai uscata/consistenta, dupa masa inca vreo 0.5L/1L si o sa vezi ca in aproximativ 2 ore mergi la baie si asta inseamna mai putin timp sa absoarba calori, deci ajuta la silueta.Asa trebuie sa faci, lasa dietele, is o PORCARIE si o metoda de imbogatire, care exploateaza toate fetele/femeile lenese si credule si le iau banii, si stai linistita nu au mustrari de constiinta, dar banii ti i-au luat.Nu obti rezultate in nimic, fara efort si asta e printre cele mai valabile in fitness. Uita de diete, mananca cum ti-am zis, fa miscare si totul o sa fie super