| andreeamateas a întrebat:

Sa incep cu inceputul, in data de 10 februarie mi-a venit ultima menstruatie, pe data de 2 martie am avut contact sexual neprotejat ( tin sa mentionez ca eu si partenerul meu ne dorim un copil si încercam din decembrie sa il facem), menstruatia trebuia sa vina pe data de 10 martie dar nu a venit inca, am greturi si varsaturi aproape toata ziua, ma doare spatele in partea de jos, am niste scurgeri abundente, parca mi sa intarit burta in partea de jos si ma doar sanii foarte tare. Oare as putea fi insarcinata? Când ar trebui sa fac testul de sarcina? E bine daca il fac zilele astea?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Va multumesc din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa faci un test din urina de dimineata, jetul mijlociu, la cateva zile dupa intarzierea CM (deci poti sa-l faci si acum, daca stii ca ciclul tau menstrual este unul regulat si stii sigur ca deja a intarziat), pentru a obtine un rezultat corect.
Asteptam marea veste. happy

| andreeamateas explică (pentru CuriousStuff):

Azi mi-am cumparat un test de sarcina. Nu mai am rabdare pana la dimineata. Se poate sa il fac acum seara?

| andreeamateas explică (pentru CuriousStuff):

Mi-am cumparat azi dimineata un test de sarcina, dar nu mai am rabdare pana la dimineata. Pot sa îl fac acum seara? Va iesi un rezultat sigur?

| CuriousStuff a răspuns (pentru andreeamateas):

Se poate face si seara, insa recomandarea e sa-l faci dimineata pentru ca atunci rezultatul e cel mai corect. Daca il faci in alta perioada a zilei sau nu respecti intructiunile testului acuratetea lui scade destul de mult. Poti sa primesti un rezultat fals negativ, adica testul sa-ti spuna ca nu esti insarcinata si tu de fapt sa fii.
Sper ca l-ai facut dimineata, doar acum am vazut ca ai scris randurile de mai sus ieri.

| andreeamateas explică (pentru CuriousStuff):

Din pacate nu am mai avut rabdare și l-am facut aseara, a iesit negativ, insa azi am avut dureri sub burta si mi-a curs ca si o scurgere mai rosiatica ( spre roz), crezand ca mi-a venit menstruatia mi-am pus un absorbant dar nu sa patat decat foarte foarte putin, se observa lichidul acel rosiatic doar cand ma sterg ( tin sa mentionez ca la mine în prima zi de menstruatie curge foarte mult) chiar nu stiu ce sa cred. Oare sunt insarcinata?

| CuriousStuff a răspuns (pentru andreeamateas):

Mai ia-ti un test si fa-l dimineata pentru un rezultat de o acuratete mai mare. Daca iese tot negativ cel mai probabil nu esti insarcinata.

| andreeamateas explică (pentru CuriousStuff):

Pot sa il fac si daca am scurgere asa rosiatica? Menstruatia nu cred sa fie pentru ca, curge foarte foarte putin, de azi dimineata am doar o pata mica pe absorbant

| CuriousStuff a răspuns (pentru andreeamateas):

Da, nu e nicio problema.
Insa gandindu-ma ca tie ti-a intarziat deja aproape o saptamana menstruatia, s-ar putea ca aceasta scurgere sa fie menstruala. Dar testul alaturi de caracterul si cantitatea scurgerilor de maine o sa-ti spuna daca e menstruatie sau nu.

| christall a răspuns:

Fa testul, ca pot fi semne false.