| olivvvviiiiaaaaaaaa a întrebat:

sa va zic povestea mea, am o fetita de aproape 3 ani si cand mergem pe strada tot timpul vrea in brate si zice ca ii e frica de lume. Are momente cand nu vrea nici cu copiii sa se joace vrea acasa. Ce sa mai fac? Tot timpul incepe sa planga cand vede pe cineva. Nu a fost tinuta numai in casa, am fost si la mare, scoasa in lume mereu, dar dupa ce am dus-o la gradinita a inceput sa faca asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Posibil să fie ceva la grădiniță, poate bullying din partea colegilor/educatoarelor. Faptul că ai scos-o în lume „la mare" nu e chiar... socializare. Ar trebui să vorbești mereu cu ea și să îi vorbești despre oameni, arată-i copii care se joacă între ei și că și ea poate face asta, cheamă-i prieteni acasă, etc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa va impuneti si sa nu mai accepati ce vrea ea, ca asa va manipuleaza si primeste doar ce vrea ea.
Daca vreti sa aveti un copil normal si sanatos, atunci va trebuii sa nu acceptati sa-i mai faceti pe plac, sa fiti fermi in decizii si cand unul din parinti decide ceva, celalalt nu are voie sa-l contrazica de fata cu copilul, indiferent ca nu-i convine decizia.
Copii trebuie sa stie ce au voie si ce nu au, pentru ca, inca de la 2-3 ani, pot sa-si manipuleze parintii cum vor ei, asa cu face deja cu dvs.
Daca dvs ascultati de copil si-l luati in brate, atunci cazul este deja pierdut, pentru ca, copilul nu va invata niciodata sa asculte de dvs, dimpotriva, va stii ca va poate manipula cum vrea.
daca acum nu faceti ce trebuie, copilul a avea probleme de acomodare si socializare in viitor, posibil chiar probleme psihice de izolare totala.
Educatia se incepe de la varste f mici, cand copilul trebuei sa accepte si sa respecte decizia parintilor, intelegand ca nu au voie ca ei sa se impuna si sa faca ce vrea.
Sunt studii care arata acest comporatment si cum se poate corecta.
Exista un serial TV numit "Supernanny" cu un psiholog profesionist, care te invata cum sa te comporti cu un copil mic si cum sa te impui, ca sa-l educi corect si sanatos.
Aici il gasiti:
https://www.imdb.com/title/tt0429442/

| Donsavas a răspuns:

Faptul că ai dus o odată la mare nu e suficient. Trebuie s o scoti de mai multe ori in lume. E necesar s o faci sa accepte oamenii, sa se uite la ei, sa le dea voie să se apropie.
Ai timp sa faci toate astea dar sa nu cumva sa uiti! E foarte important pentru sănătatea ei mentală. Frica de oameni o poate lasa cu anxietate socială, o boala mintala foarte dificilă. Trebuie obișnuită cu oamenii de mica fiindca după e si mai complicat. La grădiniță ar trebui s o duci mai tarziu sau sa mergi cu ea in primele zile.

| NGheorghe a răspuns:

Sport, activitate fizica, sport, activitate fizica,,, muzica, desen etc.
Se simte slabă in comparație cu altii. Evident ca deja nu poți sa ii faci program, așa ca te apuci tu de aerobic pe muzica... si ea o sa te copieze. Mai te uiți gura cască la emisiuni de sport, gimnastică ...etc Qigong, Taichi