| Ry0010 a întrebat:

Sala slabeste? Ce antrenamente ar trebui sa fac? Sunt fata. Si ce ar trebui sa mananc ca sa slabesc? Daca ati putea sa imi spuna cineva un program asa pe ore. Gen la ce ora sa mananc si ce si de cate ori ar fi indicat sa merg pe saptamana la sala. Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Daca adaugai greutatea si inaltimea ar fi fost mai usor sa stii.

4-5 ori la sala, antrenamentul cu greutati arde mai multa grasime decat cardio.

3 mese pe zi + 2 gustari, ultima sa nu depaseasca ora 6-7 seara.

Poti manca orice atata timp cat nu mananci fara oprire.Trebuie sa te incadrezi intr-un numar de calorii.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sportul nu slabeste, slabitul se face prin deficit caloric, de exemplu ai o rata metabolica de 1500 de calori tu manci 2500 de calorii 1000 de calori se vor depune ca grasime simplu, sa spunem ca faci sport consumi 500 de calori dar tu manci 1500 de calorii iar vei fi pe pls, conteaza urmatoarele
DEFICITUL CALORIC + SAU -
ACTIVITATEA FIZICA SA NU FIE ACELAS
asta inseamna sa nu faci acelasi numar de excertiti mereu, de exemplu alina alearga 30 de minute timp de 30 de zile, alina va fi in deficit caloric daca manca mai putin dar chiar daca va manca mai putin alina nu va mai slabi pentru ca organsmul ei s-a adaptat la dieta ei si la efortul facut
alina trebuie sa faca ori mai mult sport ori sa mance mai putin, daca alina renunta si revine iar la dieta ei iar se va ingrasa pentru ca metabolismul ei s-a adaptat

deci trebuie sa ne autodepasim mereu fizic si sa mancam mai putine calori, alina trebuie sa evite infometarea pentru ca nu e sanatoasa, alina poate face culturism iar daca masa musculara e mai mare fiecare kg de muschi va consumi cu 10 calori mai mult decat rata ei metabolica,dar mare grija pentru ca masa musculara creste foartre greu dupa ce organismul tia obtinut maximul genetic

deci sper ca ai inteles ceva din ce am scris eu, eu personal cred ca mersul la sala e timp pierdut daca dorsti isi dau insanity sau tabata, nu are importanta unde faci efort fizic, mersul pe jos slabeste dar conteaza intensitatea, durata, nu slabim pentru ca mergem ori incet ori prea putin, cunosc persoane care au slabit si 20 de kg dar si mergeau 20/30 km pe jos + deficit caloric in minus, eu recomand orice tip de sport si saritul cu coarda desigur, find fata asta nu te scuteste sa faci culturism sa stii

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

"Sala" NU slăbeşte laughing

Dar, în schimb, efortul fizic/exerciţiile făcute la sală te ajută să "arzi" calorii - deci, implicit, te ajută să slăbeşti!
Cu condiţia să NU mănânci prea mult zilnic şi să NU ai un aport prea mare de calorii/zilnic!

Mai exact, sportul/efortul fizic trebuie coroborat cu puţină dietă/"regim" happy
Trebuie să fii ATENTĂ ce & cât mănânci zilnic!

Iar la sală îţi recomand să mergi de 3 ori pe săptămână ( din 2 în 2 zile ), timp de 2-3 ore/şedinţawinking

| AlexandruSimionescu a răspuns:

Tu ai cerut niste raspunsuri la variabile ce tin strict de metabolismul tau. Pe net nu ai sa pot gasi raspunsuri la obiect, pentru ca nu te cunoastem.
Apeleaza cu incredere la un antrenor/antrenoare personala, coach.
Felul in care arata o sa-l/s-o recomande pentru rezultatele pe care le vei putea obtine si tu cu vointa si determinare.
La teorie sunt multi buni, dar la practica...
Nu degeaba au aparut coach-erii. II gasesti pe la salile de sport unde or sa te puna sa combini cardio cu alte exercitii plus alergatul in aer liber.

| Rienutza1 a răspuns:

Buna! Pentru a nu te ingrasa trebuie sa mananci in general salata de varza si ridichii, sa mananci dimineata cam pe la 7 si seara la 8 asa corpul tau se va obisnuii sibii va fi mai usor..cred ca ar trebui sa te duci de 4 ori pe saptama fiind fata ai putea practica si sporturi ca dansul, zumba sau hamball, basket, etc...pup