| Unicorn712 a întrebat:

Saptamana trecuta, am cazut pe scari si mi-am sucit glezna iar doctora mi-a spus ca am o entorsa.Cand am fost la spital am fost pusa sa aleg intre fasa elastica(imi trecea in aproximativ 6 saptamani) sau ghips(2 saptamani).Eu am ales sa imi puna ghips, nu stiu de ce, dar asta a fost alegerea mea pe moment.Acum imi pare foarte rau, nu mai pot sa merg la scoala, trebuie sa imi inchei mediile si imi e frica sa merg cu piciorul in ghips si carjele la scoala deoarece nu vreau sa isi bata nimeni joc de mine.Afara cu prietenii nu mai pot sa ies, ceea ce ma afecteaza foarte tare.M-am gandit sa incerc sa imi scot eu ghips-ul in 3 zile, mai sunt 7 zile pana cand trebuie sa il scot, dar nu cred ca e mult 4 zile.E o idee buna? O sa se agraveze daca fac asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ghipsul sau fasa elastica au rolul de a fixa oasle si ligamentele pe perioada refacerii naturale.

Daca scoti ghipsul /fasa, partile se misca din locul optim si nu se mai refac corect, la locul lor!
Din acest motiv, ulterior poti avea probleme serioase, chiar pe viata: dureri, reducerea capacitatii de miscare etc, car pot duce chiar la necesitatea unei operatii chirurgicale.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este o idee buna, te vei gasi exact in locul de unde ai plecat si va trebui din nou sa alegi intre 6-8 saptamani de fasa sau 2-3 saptamani de ghips. 4 zile e foarte mult, incearca sa nu il scoti cu mai mult de o jumatate de zi mai devreme decat trebuie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O idee prosta, extrem de proasta. Alea 4 zile iti pot afecta ligamentele. Nu vad nicio rusine sa ai o problema medicala

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu renunța la ghips, continuă tratamentul, pentru o vindecare completă. Mai sunt puține zile de așteptat.
Situația școlară o poți încheia (și) în primele două săptămâni din sem. al II-lea, toți profesorii te vor înțelege.
Dacă te plictisești acasă, poți ruga o colegă să îți aducă lecțiile la zi, pentru a le studia.

| NAT0 a răspuns:

Împiedicatule, suntem gemeni?rolling on the floor
Mergi în cârje o săptămână și încă puțin. Dar abia după 2 săptămâni o să fie bine. Sau mă rog. o săptămână și încă vreo 2-3 zile să poți pune piciorul jos că iar se rup ligamentele și iară stai în ghips.laughing Așa că nu încerca să ți-l scoți tu. mai ai răbdare.

| Severincu_Florin_1990 a răspuns:

Nu incerca sa faci asta am avut si eu entorsa si am scos ghipsul cu 7 zile mai devreme si am avut dureri groaznice.